1983 British Rowing Championships
Rowing event
1983 British Rowing Championships | |
---|---|
Venue | National Water Sports Centre |
Location | Holme Pierrepont (Nottingham) |
Dates | 16–17 July 1983 |
← 1982 1984 → |
The 1983 National Rowing Championships was the 12th edition of the National Championships, held from 16–17 July 1983 at the National Water Sports Centre in Holme Pierrepont, Nottingham.[1][2][3]
Senior
Medal summary
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men 1x | Marlow Steve Redgrave | Kingston Tim Crooks | Thames Tony Ross |
Men 2+ | London University | Kingston / London University | Nottingham Britannia |
Men 2x | Tideway Scullers School | London | Poplar |
Men 2- | Tyrian Mostyn Field & G Hill | NCRA Allan Whitwell & Martin Knight | Lea Julian Scrivener & Salih Hassan |
Men 4- | A.R.A Squad | London University | Imperial College / Maidenhead |
Men 4+ | A.R.A Squad | Kingston | Lea |
Men 4x | Maidenhead | Lea | Kingston |
Men 8+ | Kingston / Oxford University / London University Graham Jones | A.R.A Squad | Imperial College / Staines |
Whitbread Sprint | Molesey | Thames Tradesmen's | Agecroft Nigel Weare (cox) |
Women 1x | Thames Tradesmen Beryl Mitchell | Lea Jean Genchi | Cambridge University Nonie Ray |
Women 2x | Kingston / Staines Sandy Lutz & Pauline Hart | A.R.A Squad Mary Wilson & Belinda Holmes | |
Women 2- | Thames Tradesmen's / Tideway Scullers School Lin Clark & Gill Hodges | ||
Women 4+ | A.R.A Squad Tessa Millar, Kareen Marwick, Kate McNicol, Katie Ball, Sue Bailey (cox) | Durham University | Composite Gwynne Betty, Jane Cross, Melanie Holmes, Gill Parker, C Grant (cox) |
Women 4x | Notts / Reading / Upper Thames Bev Jones, Belinda Holmes, Mary Wilson, Alexa Forbes, C Grant (cox) | ||
Women 8+ | A.R.A Squad | London University | A.R.A Junior Squad |
Lightweight
Medal summary
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men 1x | London John Melvin | London Rowing Club Stephen Chilmaid | |
Men 2x | Thames Tradesmen / Wallingford RC | ||
Men 4- | NCRA | London Rowing Club. [LRC] | Thames Tradesmen RC [TTRC] |
Men 8+ | ARA Squad |
Junior
Medal summary
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men 1x | Poplar | ||
Men 2- | Hereford / Hereford Cathedral | ||
Men 2x | Marlow / Windsor Boys' School | ||
Men 2+ | St Edward's School | ||
Men 4- | ARA Squad | ||
Men 4+ | ARA Squad | ||
Men 4x | ARA Squad | ||
Men 8+ | ARA Squad | ||
Men J16 1x | Liverpool Victoria | ||
Men J16 2- | Kingston Grammar School | ||
Men J16 2x | Hollingworth Lake | ||
Men J16 2+ | Pangbourne College | ||
Men J16 4+ | St Paul's School | ||
Men J16 4- | Kingston Grammar School | ||
Men J16 8+ | St Paul's School | ||
Men J14 4x | Kingston Grammar School | ||
Women 1x | Great Marlow School | ||
Women 2x | Nottingham | ||
Women 2- | Abingdon / Strode's College Sue Clark, Samantha Wensley | ||
Women 4+ | Queen Elizabeth HS | ||
Women 8+ | Composite |
Coastal
Medal summary
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men 4+ | Christchurch | ||
Women 4+ | Worthing |
Key
Symbol | meaning |
---|---|
1, 2, 4, 8 | crew size |
+ | coxed |
- | coxless |
x | sculls |
14 | Under-14 |
15 | Under-15 |
16 | Under-16 |
J | Junior |
References
- v
- t
- e