Volleyball at the 2000 Summer Olympics – Women's tournament
Women's volleyball at the Games of the XXVII Olympiad | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Sydney Entertainment Centre Sydney Showground Pavilion 4 | |||||||||
Date | 16–30 September | |||||||||
Competitors | 144 from 12 nations | |||||||||
Medalists | ||||||||||
| ||||||||||
- v
- t
- e
The 2000 women's Olympic volleyball tournament was the tenth edition of the event, organised by the world's governing body, the FIVB in conjunction with the International Olympic Committee. It was held from 16 to 30 September 2000 in the Sydney Entertainment Centre in Darling Harbour.[1]
Qualification
Qualifiers | Date | Host | Vacancies | Qualified |
---|---|---|---|---|
Host Country | 24 September 1993 | Monte Carlo | 1 | Australia |
1999 Women's World Cup | 2–16 November 1999 | Japan | 3 | Cuba |
Russia | ||||
Brazil | ||||
European Qualification | 4–9 January 2000 | Bremen | 1 | Germany |
North American Qualification | 5–8 January 2000 | Lakeland | 1 | United States |
South American Qualification | 4–6 January 2000 | Lima | 1 | Peru |
African Qualification | 16–20 January 2000 | Nairobi | 1 | Kenya |
Asian Qualification | 17–25 June 2000 | Tokyo | 1 | South Korea |
2000 Olympic Qualification Tournament | 3 | Italy | ||
Croatia | ||||
China | ||||
Total | 12 |
Format
The tournament was played in two different stages. In the Preliminary round (first stage), the twelve participants were divided into two pools of six teams. A single round-robin format was played within each pool to determine the teams position in the pool. The four highest ranked teams in each pool advanced to the Final round (second stage) and the two lowest ranked teams took no further participation (with pool places 5th and 6th being ranked in the final standings as joined 9th and 11th, respectively).
The Final round was played in a single elimination format, with placement matches determining the top eight positions. Starting at the quarterfinals, winners advanced to the semifinals while losers advanced to the placement matches (5th–8th semifinal).
Pools composition
Teams were seeded following the Serpentine system according to their ranking as of January 2000.[2]
Twelve qualified nations were drawn into two groups, each consisting of six teams. After a robin-round, the four highest-placed teams in each group advanced to a knock-out round to decide the medals.
Group A | Group B |
---|---|
Australia (Hosts) | Cuba (1) |
Brazil (3) | Russia (2) |
China (4) | South Korea (5) |
United States (9) | Italy (8) |
Croatia (10) | Germany (11) |
Kenya (15) | Peru (12) |
Rosters
Venues
- Sydney Entertainment Centre, Sydney, Australia
- Sydney Showground Pavilion 4, Sydney, Australia
Preliminary round
- All times are Australian Eastern Standard Time (UTC+10:00).
- venues: Sydney Showground Pavilion 4 (matches starting at 12:00 or earlier) and Sydney Entertainment Centre (matches starting at 12:30 or later).
Pool A
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brazil | 5 | 5 | 0 | 10 | 15 | 1 | 15.000 | 395 | 272 | 1.452 | Quarterfinals |
2 | United States | 5 | 4 | 1 | 9 | 13 | 4 | 3.250 | 392 | 306 | 1.281 | |
3 | Croatia | 5 | 3 | 2 | 8 | 9 | 9 | 1.000 | 411 | 389 | 1.057 | |
4 | China | 5 | 2 | 3 | 7 | 8 | 9 | 0.889 | 371 | 365 | 1.016 | |
5 | Australia | 5 | 1 | 4 | 6 | 4 | 13 | 0.308 | 303 | 408 | 0.743 | |
6 | Kenya | 5 | 0 | 5 | 5 | 2 | 15 | 0.133 | 280 | 412 | 0.680 |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16 Sep | 12:30 | Brazil | 3–0 | Kenya | 25–8 | 25–11 | 25–13 | 75–32 | Report | ||
16 Sep | 14:30 | Croatia | 3–1 | Australia | 25–21 | 22–25 | 25–14 | 25–16 | 97–76 | Report | |
16 Sep | 21:10 | China | 1–3 | United States | 25–19 | 21–25 | 12–25 | 24–26 | 82–95 | Report | |
18 Sep | 12:00 | China | 1–3 | Croatia | 23–25 | 28–26 | 20–25 | 15–25 | 86–101 | Report | |
18 Sep | 14:30 | United States | 3–0 | Kenya | 25–16 | 25–6 | 25–16 | 75–38 | Report | ||
18 Sep | 18:20 | Australia | 0–3 | Brazil | 13–25 | 18–25 | 17–25 | 48–75 | Report | ||
20 Sep | 14:30 | Kenya | 1–3 | Australia | 25–16 | 20–25 | 15–25 | 26–28 | 86–94 | Report | |
20 Sep | 18:30 | Brazil | 3–0 | China | 25–14 | 25–21 | 25–18 | 75–53 | Report | ||
20 Sep | 20:30 | Croatia | 0–3 | United States | 19–25 | 18–25 | 16–25 | 53–75 | Report | ||
22 Sep | 10:00 | China | 3–0 | Kenya | 25–15 | 25–14 | 25–18 | 75–47 | Report | ||
22 Sep | 18:30 | Croatia | 0–3 | Brazil | 21–25 | 23–25 | 23–25 | 67–75 | Report | ||
22 Sep | 20:30 | United States | 3–0 | Australia | 25–11 | 25–17 | 25–10 | 75–38 | Report | ||
24 Sep | 10:00 | Kenya | 1–3 | Croatia | 25–18 | 16–25 | 18–25 | 18–25 | 77–93 | Report | |
24 Sep | 12:00 | Brazil | 3–1 | United States | 25–17 | 20–25 | 25–15 | 25–15 | 95–72 | Report | |
24 Sep | 18:30 | Australia | 0–3 | China | 18–25 | 14–25 | 15–25 | 47–75 | Report |
Pool B
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Russia | 5 | 5 | 0 | 10 | 15 | 5 | 3.000 | 465 | 392 | 1.186 | Quarterfinals |
2 | Cuba | 5 | 4 | 1 | 9 | 14 | 4 | 3.500 | 419 | 332 | 1.262 | |
3 | South Korea | 5 | 3 | 2 | 8 | 9 | 9 | 1.000 | 393 | 413 | 0.952 | |
4 | Germany | 5 | 2 | 3 | 7 | 8 | 10 | 0.800 | 380 | 395 | 0.962 | |
5 | Italy | 5 | 1 | 4 | 6 | 7 | 12 | 0.583 | 427 | 446 | 0.957 | |
6 | Peru | 5 | 0 | 5 | 5 | 2 | 15 | 0.133 | 316 | 422 | 0.749 |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16 Sep | 10:00 | Germany | 0–3 | Cuba | 17–25 | 18–25 | 18–25 | 53–75 | Report | ||
16 Sep | 12:00 | Peru | 0–3 | Russia | 17–25 | 13–25 | 20–25 | 50–75 | Report | ||
16 Sep | 18:30 | South Korea | 3–2 | Italy | 23–25 | 25–18 | 25–22 | 22–25 | 27–25 | 122–115 | Report |
18 Sep | 10:00 | Italy | 3–0 | Peru | 25–17 | 25–20 | 25–20 | 75–57 | Report | ||
18 Sep | 12:30 | Germany | 0–3 | South Korea | 16–25 | 21–25 | 22–25 | 59–75 | Report | ||
18 Sep | 20:30 | Cuba | 2–3 | Russia | 25–20 | 21–25 | 25–21 | 12–25 | 13–15 | 96–106 | Report |
20 Sep | 10:00 | Peru | 0–3 | Germany | 16–25 | 19–25 | 16–25 | 51–75 | Report | ||
20 Sep | 12:00 | Russia | 3–1 | Italy | 29–31 | 25–18 | 25–21 | 25–19 | 104–89 | Report | |
20 Sep | 12:30 | South Korea | 0–3 | Cuba | 17–25 | 13–25 | 15–25 | 45–75 | Report | ||
22 Sep | 12:00 | Cuba | 3–0 | Italy | 25–18 | 25–21 | 25–20 | 75–59 | Report | ||
22 Sep | 12:30 | South Korea | 3–1 | Peru | 19–25 | 25–19 | 30–28 | 25–17 | 99–89 | Report | |
22 Sep | 14:35 | Germany | 2–3 | Russia | 23–25 | 25–23 | 25–14 | 26–28 | 6–15 | 105–105 | Report |
24 Sep | 12:30 | Italy | 1–3 | Germany | 22–25 | 25–13 | 21–25 | 21–25 | 89–88 | Report | |
24 Sep | 14:40 | Peru | 1–3 | Cuba | 25–23 | 12–25 | 16–25 | 16–25 | 69–98 | Report | |
24 Sep | 20:30 | Russia | 3–0 | South Korea | 25–15 | 25–21 | 25–16 | 75–52 | Report |
Final round
- All times are Australian Eastern Standard Time (UTC+10:00).
- venues: Sydney Entertainment Centre (except for 5th–8th places semifinals, which were played at Sydney Showground Pavilion 4).
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||
26 September | ||||||||||
Brazil | 3 | |||||||||
28 September | ||||||||||
Germany | 0 | |||||||||
Brazil | 2 | |||||||||
26 September | ||||||||||
Cuba | 3 | |||||||||
Croatia | 0 | |||||||||
30 September | ||||||||||
Cuba | 3 | |||||||||
Cuba | 3 | |||||||||
26 September | ||||||||||
Russia | 2 | |||||||||
United States | 3 | |||||||||
28 September | ||||||||||
South Korea | 2 | |||||||||
United States | 2 | |||||||||
26 September | ||||||||||
Russia | 3 | Third place | ||||||||
China | 0 | |||||||||
30 September | ||||||||||
Russia | 3 | |||||||||
Brazil | 3 | |||||||||
United States | 0 | |||||||||
5–8th place | 5th place | |||||
27 September | ||||||
Germany | 3 | |||||
28 September | ||||||
Croatia | 1 | |||||
Germany | 1 | |||||
27 September | ||||||
China | 3 | |||||
South Korea | 1 | |||||
China | 3 | |||||
7th place | ||||||
28 September | ||||||
Croatia | 3 | |||||
South Korea | 1 |
Quarterfinals
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
26 Sep | 12:30 | Croatia | 0–3 | Cuba | 18–25 | 23–25 | 21–25 | 62–75 | Report | ||
26 Sep | 14:30 | China | 0–3 | Russia | 25–27 | 23–25 | 25–27 | 73–79 | [1] | ||
26 Sep | 18:30 | Brazil | 3–0 | Germany | 25–22 | 25–18 | 25–17 | 75–57 | Report | ||
26 Sep | 20:30 | United States | 3–2 | South Korea | 26–24 | 17–25 | 25–23 | 25–27 | 16–14 | 109–113 | Report |
5th–8th places
Semifinals
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Sep | 10:00 | Germany | 3–1 | Croatia | 27–25 | 27–29 | 25–21 | 25–18 | 104–93 | Report | |
27 Sep | 12:20 | South Korea | 1–3 | China | 25–23 | 19–25 | 23–25 | 19–25 | 86–98 | Report |
7th place match
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28 Sep | 12:30 | Croatia | 3–1 | South Korea | 25–18 | 24–26 | 25–22 | 25–21 | 99–87 | Report |
5th place match
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28 Sep | 14:40 | Germany | 1–3 | China | 19–25 | 19–25 | 25–22 | 18–25 | 81–97 | Report |
1st–4th places
Semifinals
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28 Sep | 18:30 | Brazil | 2–3 | Cuba | 29–27 | 19–25 | 25–21 | 19–25 | 9–15 | 101–113 | Report |
28 Sep | 20:55 | United States | 2–3 | Russia | 15–25 | 25–23 | 15–25 | 28–26 | 8–15 | 91–114 | Report |
Bronze medal match
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30 Sep | 12:30 | Brazil | 3–0 | United States | 25–18 | 25–22 | 25–21 | 75–61 | Report |
Gold medal match
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30 Sep | 14:30 | Cuba | 3–2 | Russia | 25–27 | 32–34 | 25–19 | 25–18 | 15–7 | 122–105 | Report |
Final standings
|
|
Medalists
Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|
Cuba (CUB) Yumilka Ruiz Marlenis Costa Mireya Luis Lilia Izquierdo Idalmis Gato Regla Bell Regla Torres Taismary Agüero Ana Fernández Mirka Francia Marta Sánchez Zoila Barros Head coach: Luis Calderon |
Individual awards
- Most valuable player
- Best scorer
- Best spiker
- Best blocker
- Best server
- Best digger
- Best setter
- Hélia Souza (BRA)
- Best receiver
See also
References
External links
- Results
- Official Games Results
- Final standings (1964–2000) at FIVB.org
- Official Games volleyball results (pgs. 1–35, 85–91)