NM i friidrett 1982
NM i friidrett 1982 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Vertsby | Porsgrunn | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Kjølnes stadion | ||
Dato | 13.–15. august |
Norgesmesterskapet i friidrett 1982 bestod av en rekke arrangementer som i løpet av kalenderåret 1982 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Kjølnes stadion i Porsgrunn i perioden 13. til 15. august. Arrangør var Urædd.[1] Kongepokalvinnere ble spydkasterne Per Erling Olsen og Hilde Bratvold.[2]
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1982 – Ålesund 13. mars
- 25 km landeveisløp – Halden 4. april
- Maraton – Hamar 19. september
- NM i mangekamp 1982 – Øvre Årdal 7.–8. august
- Stafetter – Lillehammer 28.–29. august
- Terrengløp – Sandefjord 18. april (kort løype) og Oslo 26. september (lang løype)
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mona Evjen | IL i BUL | 11.58 |
02 | Benedikte Indrebø | Breimsbygda | 11.76 |
03 | Siri-Merete Kaldager-Øen | Lørenskog | 12.06 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mona Evjen | IL i BUL | 23.41 |
02 | Siri-Merete Kaldager-Øen | Lørenskog | 24.30 |
03 | Hilde Fredriksen | Oslo IL | 24.48 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Astrid Brun | IL i BUL | 54.51 |
02 | Mona Evjen | IL i BUL | 54.54 |
03 | Else Karin Systad | Eidsvåg IL | 55.72 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Randi Langøigjelten Bjørn | FIK Ren-Eng | 2:03.82 |
02 | Mari Warlo | Eiker-Kvikk | 2:05.78 |
03 | Mette Berger | Halden IL | 2:06.04 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hilde Stavik | Aksla IL | 4:18.55 |
02 | Marianne Østbye | Harestua | 9:26.13 |
03 | Tove Lutdal | Ringerike | 4:21.86 |
3000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Kristiansen | IL Skjalg | 9:00.05 |
02 | Marianne Østbye | Harestua | 9:26.13 |
03 | Mona Kleppe | Ranheim IL | 9:31.42 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Kristiansen | IL Skjalg | 15:30.74 |
02 | Mona Kleppe | Ranheim IL | 16:25.36 |
03 | Ingvild Lein | Frosta IL | 16:52.53 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Marit Uglem | Selbu | 2:41:30 |
02 | Oddrun Hovsengen | Lillehammer IF | 2:49:11 |
03 | Valborg Østberg | Gjøvik | 2:57:19 |
4 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Kristiansen | IL Skjalg | 13:10 |
02 | Mona Kleppe | Ranheim IL | 13:56 |
03 | Marianne Østbye | Harestua | 14:05 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Waitz | SK Vidar | 33:09 |
02 | Ingrid Kristiansen | IL Skjalg | 34:23 |
03 | Grete Ingeborg Nykkelmo | Selbu | 35:43 |
100 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hilde Fredriksen | Oslo IL | 14.00 |
02 | Heidi Benserud | Fana IL | 14.13 |
03 | Siv Christensen | Oslo IL | 15.16 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Hemstad | Fredrikstad IF | 61.13 |
02 | Torill Bjørgan | Fana IL | 62.07 |
03 | Sissel Vien | Raufoss IL | 62.08 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Mari Stenbro Astrid Brun Mona Evjen Marit Eriksen | IL i BUL | 46.4 |
02 | Kari Volden Hege Rasmussen Merete Løwer Nilsen Nina Øhren | IF Sturla | 48.1 |
03 | Trine Schøne Anne Gry Pettersen Grete Mørken Lisbeth Andersen | Tønsberg FIK | 48.4 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Mari Stenbro Mona Evjen Marit Eriksen Astrid Brun | IL i BUL | 3:38.6 |
02 | Mette Karin Ninive Heidi Meier Mette Sørlien Sissel Vien | Raufoss IL | 3:48.1 |
03 | Vera Kunnikoff Kari Lise Ingebrigtsen Lise Samsonsen Else Karin Systad | Eidsvåg IL | 3:48.7 |
4 x 800 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mari Warlo Trine Nebell Hege Jørgensen Heidi Kjeldsen | IF Eiker-Kvikk | 8:44.0 |
02 | Hilde Myhren Mette Møller Marit Holtklimpen Anne Jorunn Flaten | Gausdal IL | 8:44.9 |
03 | Karin Fonn Else Karin Systad Vera Kunnikoff Kari Lise Ingebrigtsen | Eidsvåg IL | 8:53.9 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Mari Stenbro Marit Eriksen Mona Evjen Astrid Brun | IL i BUL | 2:10.23 |
02 | Elin Myhrvold Ruth Paulson Torill Bjørgan Heidi Benserud | Fana IL | 2:13.46 |
03 | Tove Solbakken Karin Solbakken Mette Karin Ninive Sissel Vien | Raufoss IL | 2:14.19 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Karin Sandsund | Steinkjer FIK | 1.78 |
02 | Astrid Tveit | IL i BUL | 1.75 |
03 | Tone Harby | Hamar IL | 1.75 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Solveig Moen | Steinkjer FIK | 6.16 |
02 | Mette Karin Ninive | Raufoss IL | 6.13 |
03 | Heidi Benserud | Fana IL | 6.08 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Hilde Bratvold | Hamar IL | 59.74 |
02 | Trine Solberg | Ski | 57.44 |
03 | Anne Gro Harby | IK Tjalve | 55.42 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Anne Britt Holm | Lørenskog | 50.96 |
02 | Jorunn Tangen | IL Sturla | 47.56 |
03 | Ingerid Qvale | Lørenskog | 46.60 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Cecil Tidemand-Hansen | IL i BUL | 15.03 |
02 | Mona Holtvedt | Holmsbu | 14.05 |
03 | Marit Bakken | Eiker-Kvikk | 13.48 |
Sjukamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Heidi Benserud | Fana IL | 5485 |
02 | Ruth Paulson | Fana IL | 5098 |
03 | Merete Østbø | IF Hellas | 4728 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tore Bergan | Oslo IL | 10.84 |
02 | Odd Erik Kristiansen | Oslo IL | 10.88 |
03 | Trond Haugvaldstad | IL Skjalg | 11.15 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tore Bergan | Oslo IL | 21.38 |
02 | Odd Erik Kristiansen | Oslo IL | 21.55 |
03 | Svein Erik Storlien | IK Tjalve | 21.63 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Svein Erik Storlien | IK Tjalve | 48.20 |
02 | Sindre Ryan | Minerva | 48.64 |
03 | Børre Myrvold | IF Hellas | 49.35 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Morten Warland | IL Skjalg | 1:52.69 |
02 | Bo Breigan | Fredrikstad IF | 1:52.81 |
03 | Stein Bugge | Strindheim IL | 1:53.15 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Torstein Brox | IF Hellas | 3:50.73 |
02 | Espen Borge | IF Hellas | 3:51.26 |
03 | Arvid Hansen | Larvik Turn | 3:51.59 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Knut Kvalheim | IK Tjalve | 13:42.59 |
02 | Roy Andersen | Tønsberg FIK | 13:47.60 |
03 | Jarl Gaute Aase | IL Skjalg | 13:50.34 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Knut Kvalheim | IK Tjalve | 28:49.02 |
02 | Roy Andersen | Tønsberg FIK | 28:49.48 |
03 | Øivind Dahl | IL i BUL | 29:14.82 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jan Fjærestad | Fana IL | 1:16:28 |
02 | Øivind Dahl | IL i BUL | 1:16:29 |
03 | Inge Simonsen | IL i BUL | 1:16:35 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jan Fjærestad | Fana IL | 2:16:26 |
02 | Svein Arve Pedersen | IK Tjalve | 2:16:32 |
03 | Atle Fosse | IL Gular | 2:16:53 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Roy Andersen | Tønsberg FIK | 28:53 |
02 | Stig Roar Husby | IL i BUL | 29:03 |
03 | Øivind Dahl | IL i BUL | 29:13 |
20 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jarl Gaute Aase | IL Skjalg | 1:02:44 |
02 | Helge Knudsen | IL Skjalg | 1:03:46 |
03 | Knut Kvalheim | IK Tjalve | 1:03:53 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Robert Ekpete | Frol | 14.55 |
02 | Einar Hernes | Grand | 14.57 |
03 | Petter Hesselberg | Byåsen IL | 14.82 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Petter Hesselberg | Byåsen IL | 53.03 |
02 | Dag Ove Flatjord | Fana IL | 53.64 |
03 | Øystein Gulbrandsen | Urædd | 53.85 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anfin Rosendahl | IL Gular | 8:44.00 |
02 | Tore Venås | Ringerike | 8:48.55 |
03 | Steinar Gressløs | IL i BUL | 8:49.21 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Roy Engebretsen Odd Erik Kristiansen Tore Bergan Geir Knaplund | Oslo IL | 41.2 |
02 | Einar Sagli Leif Olav Alnes Svein Storlien Svein Søndenå | IK Tjalve | 41.6 |
03 | Torstein Dahle Trond Langeland Geir Tore Nygaard Dag Ove Flatjord | Fana IL | 42.1 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Leif Olav Alnes Svein Søndenå Knut Øverberg Svein Erik Storlien | IK Tjalve | 3:13.7 |
02 | Dag Ove Flatjord Trond Langeland Torstein Dahle Geir Tore Nygaard | Fana IL | 3:15.9 |
03 | Øyvind Søgaard Svein R. Løken Bjørn Berre Sindre Ryan | Minerva | 3:16.5 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjarte Sleire Jarl Gaute Aase Helge Knudsen Morten Warland | IL Skjalg | 15:20.3 |
02 | Steinar Gressløs Sverre Dombu Terje Moen Stig Roar Husby | IL i BUL | 15:22.5 |
03 | Rune Harald Raugland Arild Haugene Lars Martin Kaupang Arvid Hansen | Larvik Turn | 15:43.0 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kåre Magne Åmodt Einar Sagli Leif Olav Alnes Svein Erik Storlien | IK Tjalve | 1:55.30 |
02 | Torstein Dahle Trond Langeland Geir Tore Nygaard Dag Ove Flatjord | Fana IL | 1:55.97 |
03 | Paul Gomez Lars Chr. Stig Hans Olav Kvemo Tomm Wisløff | IL i BUL | 1:56.36 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Jan Hegland | IL Skjalg | 2.16 |
02 | Terje Totland | Eikanger | 2.13 |
03 | Jan Langøy | Moelven | 2.13 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Einar Sagli | IK Tjalve | 7.56 |
02 | Finn Bendixen | Lillesand | 7.45 |
03 | Tomm Wisløff | IL i BUL | 7.44 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Bertil Reppen | Kamp-Vestheim | 4.70 |
02 | Svein Ruud | SK Vidar | 4.60 |
03 | Trond Skramstad | Kongsberg | 4.50 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kristen Fløgstad | Søgne | 15.45 |
02 | Torstein Dahle | Fana IL | 15.37 |
03 | Birger S. Nielsen | IK Våg | 15.24 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Per Erling Olsen | SK Vidar | 84.30 |
02 | Reidar Lorentzen | IK Tjalve | 75.74 |
03 | Frode Stormyr | SK Vidar | 72.92 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Knut Hjeltnes | IL Gular | 60.02 |
02 | Svein Inge Valvik | Kamp-Vestheim | 58.44 |
03 | Øystein Bjørbøk | Bodø & Omegn | 57.12 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Knut Hjeltnes | IL Gular | 18.42 |
02 | Jan Sagedal | Froland | 17.90 |
03 | Bjørn Bang Andersen | IL i BUL | 16.99 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Richard Olsen | Tønsberg FIK | 69.42 |
02 | Anders Hoff | Minerva | 65.70 |
03 | Tore Johnsen | Minerva | 65.16 |
Tikamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Gudmund Olsen | Sigdal | 7632 |
02 | Henry Hatling | Stålkameratene | 7135 |
03 | Bjørn Moss | Sarpsborg IL | 6961 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.
- Jan Hedenstad (red.) Sportsboken 1982/83, s. 283-85. Hjemmets bokforlag. ISBN 82-7001-942-9.
- friidrett.no: Årsstatistikk kvinner 1982
- friidrett.no: Årsstatistikk menn 1982