Tyskland under Sommer-OL 1956
Tyskland under De olympiske leker | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
Tyskland under Sommer-OL 1956 i Melbourne/Stockholm | ||||||||||||
Deltakere: | 158 utøvere i 15 idretter | |||||||||||
Flaggbærer | Karl-Friedrich Haas (Melbourne) Fritz Thiedemann (Stockholm) | |||||||||||
Medaljer: Rang: 7 | Gull 6 | Sølv 13 | Bronse 7 | Totalt 26 | ||||||||
Olympisk historie (oversikt) | ||||||||||||
Sommerleker | ||||||||||||
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 19561 · 19601 · 19641 · 1968–1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024 | ||||||||||||
Vinterleker | ||||||||||||
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 19561 · 19601 · 19641 · 1968–1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022 1Som Det forente Tyskland | ||||||||||||
Andre relaterte deltakelser | ||||||||||||
Det forente Tyskland (1956–1964) Vest-Tyskland (1968–1988) Øst-Tyskland (1968–1988) Saarland (1952) |
Tyskland under Sommer-OL 1956. Sportsutøvere fra Tyskland, både fra Vest-Tyskland og Øst-Tyskland, deltok i flere sportsgrener under Sommer-OL 1956 i Melbourne og Stockholm. Tyskland kom på 7.-plass med seks gull-, tretten sølv- og sju bronsemedaljer. Karl-Friedrich Haas var landets flaggbærer under åpningsseremonien i Melbourne og Fritz Thiedemann i Stockholm.
Medaljer
1956 Melbourne/Stockholm | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|
Tyskland | 6 | 13 | 7 | 26 |
Medaljevinnerne
Tyskland under OL 1956 Melbourne/Stockholm | ||||
---|---|---|---|---|
Medaljer | Utøver | Sport | Øvelse | Resultat |
Helmut Bantz | Turn | Sprang | 18,85 | |
Wolfgang Behrendt | Boksing | Bantamvekt | ||
Ursula Happe | Svømming | 200 meter bryst, damer | 2.53,1 (OL) | |
Hans Günter Winkler på «Halla» | Hestesport | Sprangridning | 4 | |
Michael Scheuer Meinrad Miltenberger | Padling | K-2 1000 meter, menn | 3.49,6 | |
Hans Günter Winkler på «Halla» Fritz Thiedemann på «Meteor» Alfons Lütke-Westhues på «Ala» | Hestesport | Sprangridning, lag | 40 | |
Wilfried Dietrich | Bryting | Gresk-romersk stil, tungvekt | ||
Karl-Friedrich Haas | Friidrett | 400 meter, menn | 46,8 | |
Harry Kurschat | Boksing | Bantamvekt | ||
Gisela Köhler | Friidrett | 80 m hekk, damer | 10,9 | |
August Lütke-Westhues på «Trux von Mamax» | Hestesport | Feltritt | 87,87 | |
Klaus Richtzenhain | Friidrett | 1500 meter, menn | 3.42,8 | |
Christa Stubnick | Friidrett | 100 meter, damer | 11,7 | |
Christa Stubnick | Friidrett | 200 meter, damer | 13,7 | |
Therese Zenz | Padling | K-1 500 meter, damer | 2.19,6 | |
Fritz Briel Theo Kleine | Padling | K-2 10000 meter, menn | 43.40,6 | |
Karl-Heinrich von Groddeck Horst Arndt Rainer Borkowsky Donald Arnold | Roing | Toer med styrmann | 8.29,2 | |
August Lütke-Westhues på «Trux von Mamax» Otto Rothe på «Sissi» Klaus Wagner på «Prinzeß» | Hestesport | Feltritt, lag | 475,91 | |
Liselott Linsenhoff på «Adular» Hannelore Weygand på «Perkunos» Anneliese Küppers på «Afrika» | Hestesport | Dressur, lag | 2346 | |
Eva-Maria ten Elsen | Svømming | 200 meter bryst, damer | 2.55,1 | |
Liselott Linsenhoff på «Adular» | Hestesport | Dressur | 832 | |
Michael Scheuer | Padling | K-1 10000 meter, menn | 48.00,3 | |
Marianne Werner | Friidrett | Kulestøt, damer | 15,61 meter | |
Reinhold Pommer Horst Tüller Gustav-Adolf Schur | Sykling | 187,7 km landevei, lag | 27 | |
Lothar Knörzer Leonhard Pohl Heinz Fütterer Manfred Germar | Friidrett | 4 x 100 m stafett, menn | 40,3 | |
Alfred Lücker Helmut Nonn Günther Ullerich Hugo Budinger Günther Brennecke Werner Delmes Eberhard Ferstl Hugo Dollheiser Heinz Radzikowski Wolfgang Nonn Werner Rosenbaum | Landhockey | Landhockey, menn | Semifinale: 0 - 1 Bronsefinale: 3 - 1 |