60. Turniej Czterech Skoczni
| |||
Dyscyplina | Skoki narciarskie | ||
---|---|---|---|
Organizator | Niemcy | ||
Szczegóły turnieju | |||
Pierwsze zawody | 29 grudnia 2011 | ||
Zamknięcie (finał) | 6 stycznia 2012 | ||
I miejsce | Gregor Schlierenzauer | ||
II miejsce | Thomas Morgenstern | ||
III miejsce | Andreas Kofler |
60. Turniej Czterech Skoczni (niem. 60. Vierschanzentournee) – edycja Turnieju Czterech Skoczni, która została przeprowadzona w sezonie 2011/2012 na skoczniach w Niemczech i Austrii, w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.
Początek turnieju nastąpił 29 grudnia 2011, podczas serii kwalifikacyjnej do konkursu w Oberstdorfie. Następnie, 1 stycznia 2012 przeprowadzony został konkurs w Garmisch-Partenkirchen oraz 4 stycznia w Innsbrucku. Ostatni z konkursów odbył się 6 stycznia 2012 w Bischofshofen. Zwycięskiego tytułu bronił Austriak Thomas Morgenstern.
Cały turniej wygrał Austriak Gregor Schlierenzauer.
W Turnieju Czterech Skoczni rywalizacja w pierwszej serii toczyła się systemem KO, a w drugiej serii zawodnicy rywalizowali tak, jak podczas innych zawodów Pucharu Świata.
Legenda:
- Q – zwycięzca pary;
- LL – szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej;
- nq – nie zakwalifikował się do serii finałowej.
Przed 60. Turniejem Czterech Skoczni
Nagrody
Organizatorzy Turnieju Czterech Skoczni zapowiedzieli, że zawodnik, który powtórzy sukces Svena Hannawalda z sezonu 2001/2002 i wygra wszystkie cztery konkursy TCS, otrzyma nagrodę w wysokości miliona franków szwajcarskich. Jest to najwyższa nagroda w historii Turnieju Czterech Skoczni[1].
Faworyci
Zdaniem bukmacherów największe szanse na zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni ma Gregor Schlierenzauer. Na kolejnych miejscach w notowaniach zakładów bukmacherskich znajdują się: lider PŚ – Andreas Kofler, Thomas Morgenstern, Richard Freitag, Anders Bardal, Simon Ammann i Kamil Stoch. Wśród faworytów do zwycięstwa w turnieju, poza tymi zawodnikami, wymieniani są także Severin Freund i Roman Koudelka[2].
Klasyfikacja Pucharu Świata przed rozpoczęciem Turnieju Czterech Skoczni
Przed rozpoczęciem Turnieju Czterech Skoczni odbyło się siedem konkursów indywidualnych Pucharu Świata. Cztery zwycięstwa odniósł Andreas Kofler, który zgromadził najwięcej punktów PŚ przed rozpoczęciem turnieju. Po jednym konkursie wygrali: Gregor Schlierenzauer, Richard Freitag i Anders Bardal[3]. Poniżej znajduje się klasyfikacja dziesięciu najlepszych skoczków w Pucharze Świata po rozegraniu siedmiu zawodów[4].
Miejsce | Zawodnik | Państwo | Punkty |
---|---|---|---|
1. | Kofler, AndreasAndreas Kofler | Austria | 508 |
2. | Bardal, AndersAnders Bardal | Norwegia | 390 |
3. | Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer | Austria | 376 |
4. | Freitag, RichardRichard Freitag | Niemcy | 348 |
5. | Morgenstern, ThomasThomas Morgenstern | Austria | 336 |
6. | Freund, SeverinSeverin Freund | Niemcy | 269 |
7. | Stoch, KamilKamil Stoch | Polska | 248 |
8. | Koudelka, RomanRoman Koudelka | Czechy | 179 |
9. | Kranjec, RobertRobert Kranjec | Słowenia | 172 |
10. | Koch, MartinMartin Koch | Austria | 148 |
Oberstdorf
Data: 30 grudnia 2011 |
Godzina: |
Państwo: Niemcy |
Skocznia: Schattenbergschanze |
Punkt konstrukcyjny: 120 m |
Rozmiar skoczni (HS): 137 m |
Oficjalny rekord skoczni: Sigurd Pettersen (29.12.2003) – 143,5 m |
Zestawienie par
Zawodnik 1 | vs | Zawodnik 2 |
---|---|---|
Roman Koudelka | vs | Władimir Zografski |
Severin Freund | vs | Yūta Watase |
Stephan Hocke | vs | Jakub Janda |
Maciej Kot | vs | Robert Kranjec |
Sebastian Colloredo | vs | Mackenzie Boyd-Clowes |
Noriaki Kasai | vs | Jernej Damjan |
Bjørn Einar Romøren | vs | Martin Koch |
Dmitrij Wasiljew | vs | Manuel Fettner |
Junshirō Kobayashi | vs | Anssi Koivuranta |
Jewgienij Lowkin | vs | Maximilian Mechler |
Aleksander Zniszczoł | vs | Taku Takeuchi |
Matti Hautamäki | vs | Daiki Itō |
Markus Eisenbichler | vs | Martin Schmitt |
Johan Remen Evensen | vs | David Zauner |
Marco Grigoli | vs | Gregor Schlierenzauer |
Thomas Morgenstern | vs | Peter Prevc |
Richard Freitag | vs | Wolfgang Loitzl |
Janne Happonen | vs | Jure Šinkovec |
Piotr Żyła | vs | Lukáš Hlava |
Atle Pedersen Rønsen | vs | Dienis Korniłow |
Simon Ammann | vs | Vegard Haukø Sklett |
Mitja Mežnar | vs | Rune Velta |
Andreas Wank | vs | Tom Hilde |
David Winkler | vs | Anders Bardal |
Kamil Stoch | vs | Andreas Kofler |
Wyniki konkursu
Poz. | Imię i nazwisko | Narodowość | Skok 1 | Nota 1 | Skok 2 | Nota 2 | Punkty | KO |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gregor Schlierenzauer | Austria | 133,0 m | 136,3 pkt | 137,5 m | 147,0 pkt | 283,3 pkt | Q |
2 | Andreas Kofler | Austria | 131,0 m | 136,7 pkt | 133,5 m | 128,5 pkt | 265,2 pkt | Q |
3 | Thomas Morgenstern | Austria | 128,0 m | 129,9 pkt | 128,5 m | 134,4 pkt | 264,3 pkt | Q |
4 | Severin Freund | Niemcy | 129,0 m | 130,9 pkt | 127,0 m | 133,1 pkt | 264,0 pkt | Q |
5 | Daiki Itō | Japonia | 130,0 m | 133,5 pkt | 124,0 m | 129,2 pkt | 262,7 pkt | Q |
6 | Anders Bardal | Norwegia | 120,5 m | 119,0 pkt | 131,5 m | 139,0 pkt | 258,0 pkt | Q |
7 | Roman Koudelka | Czechy | 124,0 m | 123,8 pkt | 127,5 m | 131,8 pkt | 255,6 pkt | Q |
8 | Stephan Hocke | Niemcy | 122,0 m | 118,5 pkt | 123,5 m | 125,3 pkt | 243,8 pkt | LL |
9 | Robert Kranjec | Słowenia | 126,0 m | 123,0 pkt | 121,0 m | 119,2 pkt | 242,2 pkt | Q |
10 | Richard Freitag | Niemcy | 121,0 m | 118,3 pkt | 122,5 m | 122,0 pkt | 240,3 pkt | Q |
11 | Vegard Haukø Sklett | Norwegia | 119,5 m | 114,7 pkt | 124,5 m | 124,8 pkt | 239,5 pkt | LL |
12 | Simon Ammann | Szwajcaria | 123,5 m | 119,6 pkt | 120,0 m | 115,2 pkt | 234,8 pkt | Q |
13 | Matti Hautamäki | Finlandia | 123,0 m | 115,6 pkt | 121,0 m | 118,5 pkt | 234,1 pkt | LL |
14 | Dienis Korniłow | Rosja | 121,0 m | 117,3 pkt | 119,0 m | 116,1 pkt | 233,4 pkt | Q |
15 | Lukáš Hlava | Czechy | 119,5 m | 115,3 pkt | 120,5 m | 117,6 pkt | 232,9 pkt | Q |
16 | Jakub Janda | Czechy | 123,0 m | 118,9 pkt | 116,5 m | 112,9 pkt | 231,8 pkt | Q |
17 | Jure Šinkovec | Słowenia | 115,5 m | 110,6 pkt | 122,0 m | 120,8 pkt | 231,4 pkt | Q |
18 | Rune Velta | Norwegia | 122,5 m | 127,6 pkt | 110,5 m | 101,0 pkt | 228,6 pkt | Q |
19 | Sebastian Colloredo | Włochy | 120,0 m | 113,7 pkt | 118,5 m | 114,8 pkt | 228,5 pkt | Q |
20 | Tom Hilde | Norwegia | 123,0 m | 121,8 pkt | 131,5 m | 105,3 pkt | 227,1 pkt | Q |
21 | Anssi Koivuranta | Finlandia | 112,0 m | 105,2 pkt | 121,0 m | 121,1 pkt | 226,3 pkt | Q |
22 | Władimir Zografski | Bułgaria | 122,5 m | 118,6 pkt | 114,5 m | 107,6 pkt | 226,2 pkt | LL |
23 | Kamil Stoch | Polska | 127,0 m | 128,1 pkt | 107,0 m | 93,0 pkt | 221,1 pkt | LL |
24 | Jernej Damjan | Słowenia | 113,5 m | 105,9 pkt | 117,0 m | 112,4 pkt | 218,3 pkt | Q |
25 | Taku Takeuchi | Japonia | 117,5 m | 113,0 pkt | 115,5 m | 103,3 pkt | 216,3 pkt | Q |
26 | David Zauner | Austria | 123,5 m | 111,0 pkt | 112,0 m | 100,6 pkt | 211,6 pkt | Q |
27 | Maximilian Mechler | Niemcy | 107,5 m | 96,1 pkt | 117,0 m | 112,7 pkt | 208,8 pkt | Q |
28 | Manuel Fettner | Austria | 114,0 m | 103,1 pkt | 113,0 m | 104,9 pkt | 208,0 pkt | Q |
29 | Martin Koch | Austria | 100,5 m | 90,7 pkt | 114,5 m | 105,7 pkt | 196,4 pkt | Q |
30 | Markus Eisenbichler | Niemcy | 111,0 m | 93,7 pkt | 107,5 m | 93,4 pkt | 187,1 pkt | Q |
31 | Peter Prevc | Słowenia | 120,0 m | 114,0 pkt | – | – | 114,0 pkt | nq |
32 | Mitja Mežnar | Słowenia | 115,0 m | 109,3 pkt | – | – | 109,3 pkt | nq |
33 | Yūta Watase | Japonia | 121,0 m | 108,9 pkt | – | – | 108,9 pkt | nq |
34 | Janne Happonen | Finlandia | 115,5 m | 107,3 pkt | – | – | 107,3 pkt | nq |
35 | Noriaki Kasai | Japonia | 114,5 m | 105,1 pkt | – | – | 105,1 pkt | nq |
36 | Piotr Żyła | Polska | 112,0 m | 103,7 pkt | – | – | 103,7 pkt | nq |
37 | Wolfgang Loitzl | Austria | 110,5 m | 99,8 pkt | – | – | 99,8 pkt | nq |
38 | Junshirō Kobayashi | Japonia | 112,0 m | 99,5 pkt | – | – | 99,5 pkt | nq |
39 | Marco Grigoli | Szwajcaria | 113,0 m | 99,2 pkt | – | – | 99,2 pkt | nq |
40 | Maciej Kot | Polska | 115,0 m | 98,8 pkt | – | – | 98,8 pkt | nq |
41 | Dmitrij Wasiljew | Rosja | 111,0 m | 98,5 pkt | – | – | 98,5 pkt | nq |
42 | Mackenzie Boyd-Clowes | Kanada | 111,5 m | 97,5 pkt | – | – | 97,5 pkt | nq |
43 | Atle Pedersen Rønsen | Norwegia | 107,5 m | 95,0 pkt | – | – | 95,0 pkt | nq |
44 | Andreas Wank | Niemcy | 110,5 m | 94,6 pkt | – | – | 94,6 pkt | nq |
45 | Bjørn Einar Romøren | Norwegia | 102,5 m | 89,7 pkt | – | – | 89,7 pkt | nq |
46 | Martin Schmitt | Niemcy | 105,0 m | 86,6 pkt | – | – | 86,6 pkt | nq |
47 | David Winkler | Niemcy | 102,0 m | 84,5 pkt | – | – | 84,5 pkt | nq |
48 | Aleksander Zniszczoł | Polska | 98,0 m | 79,0 pkt | – | – | 79,0 pkt | nq |
49 | Jewgienij Lowkin | Kazachstan | 97,5 m | 72,8 pkt | – | – | 72,8 pkt | nq |
50 | Johan Remen Evensen | Norwegia | 90,5 m | 62,3 pkt | – | – | 62,3 pkt | nq |
Garmisch-Partenkirchen
Data: 1 stycznia 2012 |
Godzina:14:00 |
Państwo: Niemcy |
Skocznia: Große Olympiaschanze |
Punkt konstrukcyjny: 125 m |
Rozmiar skoczni (HS): 140 m |
Oficjalny rekord skoczni: Simon Ammann (01.01.2010) – 143,5 m |
Zestawienie par
Zawodnik 1 | vs | Zawodnik 2 |
---|---|---|
Martin Koch | vs | Kamil Stoch |
Michael Neumayer | vs | Jan Matura |
Atle Pedersen Rønsen | vs | Maciej Kot |
Jurij Tepeš | vs | Jernej Damjan |
Matti Hautamäki | vs | Stephan Hocke |
Yūta Watase | vs | Severin Freund |
Dmitrij Wasiljew | vs | Lukáš Hlava |
Janne Happonen | vs | Richard Freitag |
Sebastian Colloredo | vs | Mackenzie Boyd-Clowes |
Peter Prevc | vs | Roman Koudelka |
Bjørn Einar Romøren | vs | Gregor Schlierenzauer |
Mitja Mežnar | vs | Anssi Koivuranta |
Maximilian Mechler | vs | Noriaki Kasai |
Jakub Janda | vs | Daiki Itō |
Junshirō Kobayashi | vs | Piotr Żyła |
Nikołaj Karpienko | vs | Jure Šinkovec |
Andreas Wank | vs | David Zauner |
Aleksander Zniszczoł | vs | Dienis Korniłow |
Wolfgang Loitzl | vs | Rune Velta |
Władimir Zografski | vs | Anders Bardal |
Manuel Fettner | vs | Simon Ammann |
Martin Schmitt | vs | Taku Takeuchi |
Jewgienij Lowkin | vs | Thomas Morgenstern |
Dmitrij Ipatow | vs | Vegard Haukø Sklett |
Andreas Kofler | vs | Robert Kranjec |
Wyniki konkursu
Poz. | Imię i nazwisko | Narodowość | Skok 1 | Nota 1 | Skok 2 | Nota 2 | Punkty | KO |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gregor Schlierenzauer | Austria | 138,0 m | 140,2 pkt | 134,0 m | 134,3 pkt | 274,5 pkt | Q |
2 | Andreas Kofler | Austria | 130,5 m | 128,7 pkt | 137,5 m | 141,7 pkt | 270,4 pkt | Q |
3 | Daiki Itō | Japonia | 138,5 m | 131,4 pkt | 141,5 m | 138,2 pkt | 269,6 pkt | Q |
4 | Taku Takeuchi | Japonia | 130,5 m | 129,5 pkt | 140,0 m | 138,5 pkt | 268,0 pkt | Q |
Kamil Stoch | Polska | 132,0 m | 130,4 pkt | 137,5 m | 137,6 pkt | 268,0 pkt | Q | |
6 | Thomas Morgenstern | Austria | 132,0 m | 132,8 pkt | 136,5 m | 135,1 pkt | 267,9 pkt | Q |
7 | Severin Freund | Niemcy | 138,5 m | 136,3 pkt | 130,5 m | 125,9 pkt | 262,2 pkt | Q |
8 | Roman Koudelka | Czechy | 136,0 m | 131,9 pkt | 135,5 m | 130,2 pkt | 262,1 pkt | Q |
9 | Anders Bardal | Norwegia | 129,0 m | 125,6 pkt | 131,5 m | 130,5 pkt | 256,1 pkt | Q |
10 | Simon Ammann | Szwajcaria | 136,5 m | 130,8 pkt | 129,5 m | 124,2 pkt | 255,0 pkt | Q |
11 | Rune Velta | Norwegia | 128,0 m | 127,1 pkt | 132,5 m | 126,4 pkt | 253,5 pkt | Q |
12 | Martin Koch | Austria | 134,5 m | 127,4 pkt | 131,0 m | 125,0 pkt | 252,4 pkt | LL |
13 | Lukáš Hlava | Czechy | 127,5 m | 120,5 pkt | 135,0 m | 131,3 pkt | 251,8 pkt | LL |
14 | Jure Šinkovec | Słowenia | 135,0 m | 129,2 pkt | 130,0 m | 122,4 pkt | 251,6 pkt | Q |
15 | Dienis Korniłow | Rosja | 131,5 m | 127,9 pkt | 128,0 m | 119,1 pkt | 247,0 pkt | Q |
16 | Jakub Janda | Czechy | 130,0 m | 121,2 pkt | 131,5 m | 125,4 pkt | 246,6 pkt | LL |
17 | Michael Neumayer | Niemcy | 126,5 m | 120,4 pkt | 133,5 m | 126,0 pkt | 246,4 pkt | Q |
18 | Robert Kranjec | Słowenia | 128,0 m | 121,1 pkt | 130,5 m | 124,6 pkt | 245,7 pkt | LL |
19 | Peter Prevc | Słowenia | 130,5 m | 125,3 pkt | 126,5 m | 116,9 pkt | 242,2 pkt | LL |
20 | Andreas Wank | Niemcy | 132,0 m | 122,6 pkt | 127,5 m | 117,7 pkt | 240,3 pkt | Q |
21 | Vegard Haukø Sklett | Norwegia | 125,5 m | 120,9 pkt | 127,5 m | 118,5 pkt | 239,4 pkt | Q |
22 | Jurij Tepeš | Słowenia | 131,5 m | 124,0 pkt | 125,5 m | 113,6 pkt | 237,6 pkt | Q |
23 | Dmitrij Wasiljew | Rosja | 131,0 m | 122,4 pkt | 124,5 m | 113,4 pkt | 235,8 pkt | Q |
24 | Atle Pedersen Rønsen | Norwegia | 125,5 m | 112,5 pkt | 129,0 m | 121,9 pkt | 234,4 pkt | Q |
25 | Richard Freitag | Niemcy | 121,0 m | 113,9 pkt | 129,5 m | 120,0 pkt | 233,9 pkt | Q |
26 | Stephan Hocke | Niemcy | 125,5 m | 119,5 pkt | 128,0 m | 111,3 pkt | 230,8 pkt | Q |
27 | Anssi Koivuranta | Finlandia | 124,5 m | 112,8 pkt | 125,0 m | 115,8 pkt | 228,6 pkt | Q |
28 | Piotr Żyła | Polska | 122,5 m | 106,2 pkt | 122,5 m | 108,6 pkt | 214,8 pkt | Q |
29 | Noriaki Kasai | Japonia | 122,0 m | 103,5 pkt | 126,0 m | 109,5 pkt | 213,0 pkt | Q |
30 | Sebastian Colloredo | Włochy | 116,5 m | 103,8 pkt | 121,5 m | 107,3 pkt | 211,1 pkt | Q |
31 | Wolfgang Loitzl | Austria | 123,5 m | 115,0 pkt | – | – | 115,0 pkt | nq |
32 | Manuel Fettner | Austria | 126,5 m | 113,6 pkt | – | – | 113,6 pkt | nq |
33 | David Zauner | Austria | 128,5 m | 111,9 pkt | – | – | 111,9 pkt | nq |
34 | Jernej Damjan | Słowenia | 126,0 m | 111,4 pkt | – | – | 111,4 pkt | nq |
35 | Jan Matura | Czechy | 120,5 m | 109,7 pkt | – | – | 109,7 pkt | nq |
36 | Bjørn Einar Romøren | Norwegia | 123,5 m | 108,0 pkt | – | – | 108,0 pkt | nq |
37 | Maciej Kot | Polska | 123,5 m | 107,5 pkt | – | – | 107,5 pkt | nq |
38 | Martin Schmitt | Niemcy | 121,0 m | 104,5 pkt | – | – | 104,5 pkt | nq |
39 | Dmitrij Ipatow | Rosja | 117,0 m | 102,1 pkt | – | – | 102,1 pkt | nq |
40 | Yūta Watase | Japonia | 118,5 m | 101,7 pkt | – | – | 101,7 pkt | nq |
41 | Władimir Zografski | Bułgaria | 114,5 m | 100,1 pkt | – | – | 100,1 pkt | nq |
42 | Mitja Mežnar | Słowenia | 118,5 m | 100,0 pkt | – | – | 100,0 pkt | nq |
43 | Maximilian Mechler | Niemcy | 118,5 m | 99,1 pkt | – | – | 99,1 pkt | nq |
44 | Matti Hautamäki | Finlandia | 116,5 m | 98,8 pkt | – | – | 98,8 pkt | nq |
45 | Janne Happonen | Finlandia | 115,5 m | 97,3 pkt | – | – | 97,3 pkt | nq |
46 | Mackenzie Boyd-Clowes | Kanada | 111,0 m | 89,7 pkt | – | – | 89,7 pkt | nq |
47 | Nikołaj Karpienko | Kazachstan | 114,5 m | 89,3 pkt | – | – | 89,3 pkt | nq |
48 | Aleksander Zniszczoł | Polska | 113,0 m | 86,6 pkt | – | – | 86,6 pkt | nq |
49 | Jewgienij Lowkin | Kazachstan | 110,5 m | 85,8 pkt | – | – | 85,8 pkt | nq |
– | Junshirō Kobayashi | Japonia | DSQ |
Innsbruck
Data: 4 stycznia 2012 |
Godzina: 13:45 |
Państwo: Austria |
Skocznia: Bergisel |
Punkt konstrukcyjny: 120 m |
Rozmiar skoczni (HS): 130 m |
Oficjalny rekord skoczni: Sven Hannawald (04.01.2002) – 134,5 m |
Zestawienie par
Zawodnik 1 | vs | Zawodnik 2 |
---|---|---|
Jakub Janda | vs | Dienis Korniłow |
Stephan Hocke | vs | Yūta Watase |
Kenneth Gangnes | vs | Bjørn Einar Romøren |
Janne Happonen | vs | Lukáš Hlava |
Daiki Itō | vs | Richard Freitag |
Michael Hayböck | vs | Anton Kaliniczenko |
Jurij Tepeš | vs | Wolfgang Loitzl |
Mitja Mežnar | vs | Martin Koch |
Vegard Haukø Sklett | vs | Anssi Koivuranta |
David Unterberger | vs | Maciej Kot |
Jan Matura | vs | Jernej Damjan |
Taku Takeuchi | vs | Noriaki Kasai |
Stefan Hula | vs | Simon Ammann |
Mackenzie Boyd-Clowes | vs | Peter Prevc |
Dmitrij Wasiljew | vs | Michael Neumayer |
Kenshirō Itō | vs | David Zauner |
Matti Hautamäki | vs | Thomas Morgenstern |
Sebastian Colloredo | vs | Robert Kranjec |
Atle Pedersen Rønsen | vs | Rune Velta |
Lukas Müller | vs | Roman Koudelka |
Johan Remen Evensen | vs | Anders Bardal |
Andrea Morassi | vs | Gregor Schlierenzauer |
Junshirō Kobayashi | vs | Severin Freund |
Manuel Fettner | vs | Maximilian Mechler |
Andreas Kofler | vs | Kamil Stoch |
Wyniki konkursu
Poz. | Imię i nazwisko | Narodowość | Skok 1 | Nota 1 | Skok 2 | Nota 2 | Punkty | KO |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Andreas Kofler | Austria | 127,5 m | 128,5 pkt | 131,5 m | 124,3 pkt | 252,8 pkt | LL |
2 | Gregor Schlierenzauer | Austria | 130,5 m | 133,8 pkt | 123,0 m | 113,8 pkt | 247,6 pkt | Q |
3 | Taku Takeuchi | Japonia | 131,5 m | 131,2 pkt | 124,0 m | 115,5 pkt | 246,7 pkt | Q |
4 | Anders Bardal | Norwegia | 128,0 m | 128,5 pkt | 125,5 m | 115,9 pkt | 244,4 pkt | Q |
5 | Roman Koudelka | Czechy | 123,5 m | 125,5 pkt | 122,5 m | 114,0 pkt | 239,5 pkt | Q |
6 | Thomas Morgenstern | Austria | 120,5 m | 122,1 pkt | 123,0 m | 115,0 pkt | 237,1 pkt | Q |
7 | Maximilian Mechler | Niemcy | 119,0 m | 115,6 pkt | 126,0 m | 119,5 pkt | 235,1 pkt | Q |
8 | Michael Neumayer | Niemcy | 132,0 m | 124,2 pkt | 121,5 m | 110,2 pkt | 234,4 pkt | Q |
9 | Kamil Stoch | Polska | 132,5 m | 139,9 pkt | 108,0 m | 92,1 pkt | 232,0 pkt | Q |
10 | Lukáš Hlava | Czechy | 126,0 m | 125,5 pkt | 118,0 m | 104,0 pkt | 229,5 pkt | Q |
11 | Peter Prevc | Słowenia | 129,5 m | 123,3 pkt | 118,0 m | 104,6 pkt | 227,9 pkt | Q |
12 | Richard Freitag | Niemcy | 128,5 m | 125,8 pkt | 114,0 m | 101,4 pkt | 227,2 pkt | LL |
13 | Rune Velta | Norwegia | 115,5 m | 108,7 pkt | 123,5 m | 116,3 pkt | 225,0 pkt | Q |
14 | Jakub Janda | Czechy | 125,5 m | 119,6 pkt | 121,5 m | 104,8 pkt | 224,4 pkt | Q |
15 | Dmitrij Wasiljew | Rosja | 133,0 m | 121,4 pkt | 120,0 m | 101,0 pkt | 222,4 pkt | LL |
16 | Simon Ammann | Szwajcaria | 119,5 m | 111,7 pkt | 120,5 m | 109,3 pkt | 221,0 pkt | Q |
17 | David Zauner | Austria | 119,5 m | 113,5 pkt | 116,5 m | 113,0 pkt | 218,5 pkt | Q |
18 | Stephan Hocke | Niemcy | 122,5 m | 113,0 pkt | 118,5 m | 105,0 pkt | 218,0 pkt | LL |
19 | Michael Hayböck | Austria | 116,5 m | 104,1 pkt | 121,5 m | 108,9 pkt | 213,0 pkt | Q |
20 | Dienis Korniłow | Rosja | 128,0 m | 113,3 pkt | 114,0 m | 99,6 pkt | 212,9 pkt | LL |
21 | Severin Freund | Niemcy | 118,5 m | 107,8 pkt | 116,5 m | 104,0 pkt | 211,8 pkt | Q |
22 | Jernej Damjan | Słowenia | 122,5 m | 114,6 pkt | 113,5 m | 97,0 pkt | 211,6 pkt | Q |
23 | Martin Koch | Austria | 113,5 m | 100,5 pkt | 122,0 m | 110,1 pkt | 210,6 pkt | Q |
24 | Wolfgang Loitzl | Austria | 115,0 m | 105,0 pkt | 115,5 m | 104,0 pkt | 209,0 pkt | Q |
25 | Yūta Watase | Japonia | 124,0 m | 114,7 pkt | 113,5 m | 94,0 pkt | 208,7 pkt | Q |
26 | Kenneth Gangnes | Norwegia | 124,5 m | 111,4 pkt | 111,5 m | 94,8 pkt | 206,2 pkt | Q |
27 | Daiki Itō | Japonia | 129,5 m | 127,5 pkt | 91,5 m | 66,1 pkt | 193,6 pkt | Q |
28 | Robert Kranjec | Słowenia | 117,0 m | 109,4 pkt | 105,0 m | 83,4 pkt | 192,8 pkt | Q |
29 | Anssi Koivuranta | Finlandia | 123,0 m | 111,3 pkt | 102,0 m | 80,8 pkt | 192,1 pkt | Q |
30 | Maciej Kot | Polska | 118,5 m | 108,9 pkt | 101,0 m | 76,5 pkt | 185,4 pkt | Q |
31 | Janne Happonen | Finlandia | 122,5 m | 112,2 pkt | – | – | 112,2 pkt | nq |
32 | Kenshirō Itō | Japonia | 117,5 m | 110,5 pkt | – | – | 110,5 pkt | nq |
33 | Mackenzie Boyd-Clowes | Kanada | 121,0 m | 109,6 pkt | – | – | 109,6 pkt | nq |
34 | Vegard Haukø Sklett | Norwegia | 119,5 m | 109,5 pkt | – | – | 109,5 pkt | nq |
35 | Matti Hautamäki | Finlandia | 116,0 m | 108,6 pkt | – | – | 108,6 pkt | nq |
36 | Noriaki Kasai | Japonia | 118,0 m | 107,5 pkt | – | – | 107,5 pkt | nq |
37 | Jan Matura | Czechy | 118,0 m | 106,4 pkt | – | – | 106,4 pkt | nq |
38 | Sebastian Colloredo | Włochy | 114,5 m | 104,2 pkt | – | – | 104,2 pkt | nq |
39 | Bjørn Einar Romøren | Norwegia | 120,0 m | 103,5 pkt | – | – | 103,5 pkt | nq |
40 | Johan Remen Evensen | Norwegia | 110,5 m | 98,7 pkt | – | – | 98,7 pkt | nq |
41 | Manuel Fettner | Austria | 110,5 m | 98,0 pkt | – | – | 98,0 pkt | nq |
42 | Junshirō Kobayashi | Japonia | 107,0 m | 95,6 pkt | – | – | 95,6 pkt | nq |
43 | Andrea Morassi | Włochy | 110,0 m | 94,5 pkt | – | – | 94,5 pkt | nq |
44 | Lukas Müller | Austria | 107,5 m | 94,1 pkt | – | – | 94,1 pkt | nq |
45 | David Unterberger | Austria | 111,0 m | 94,0 pkt | – | – | 94,0 pkt | nq |
46 | Atle Pedersen Rønsen | Norwegia | 111,5 m | 92,6 pkt | – | – | 92,6 pkt | nq |
47 | Jurij Tepeš | Słowenia | 107,0 m | 90,7 pkt | – | – | 90,7 pkt | nq |
48 | Anton Kaliniczenko | Rosja | 108,0 m | 89,3 pkt | – | – | 89,3 pkt | nq |
49 | Mitja Mežnar | Słowenia | 106,5 m | 86,0 pkt | – | – | 86,0 pkt | nq |
50 | Stefan Hula | Polska | 101,5 m | 82,6 pkt | – | – | 82,6 pkt | nq |
Bischofshofen
Data: 6 stycznia 2012 |
Godzina: 16:30 |
Państwo: Austria |
Skocznia: Paul-Ausserleitner-Schanze |
Punkt konstrukcyjny: 125 m |
Rozmiar skoczni (HS): 140 m |
Oficjalny rekord skoczni: Daiki Itō (06.01.2005) – 143 m |
Zestawienie par
Ze względu na problemy z wiatrem i konieczność przeniesienia kwalifikacji, organizatorzy postanowili zrezygnować w tym konkursie z systemu KO[5].
Wyniki konkursu
Poz. | Imię i nazwisko | Narodowość | Skok 1 | Nota 1 | Skok 2 | Nota 2 | Punkty | KO |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Thomas Morgenstern | Austria | 135,0 m | 138,7 pkt | – | – | 138,7 pkt | Q |
2 | Anders Bardal | Norwegia | 135,0 m | 136,5 pkt | – | – | 136,5 pkt | Q |
3 | Gregor Schlierenzauer | Austria | 131,0 m | 128,4 pkt | – | – | 128,4 pkt | Q |
4 | Robert Kranjec | Słowenia | 129,0 m | 126,8 pkt | – | – | 126,8 pkt | Q |
5 | Daiki Itō | Japonia | 130,5 m | 126,2 pkt | – | – | 126,2 pkt | Q |
6 | Roman Koudelka | Słowenia | 129,5 m | 124,0 pkt | – | – | 124,0 pkt | Q |
7 | Michael Hayböck | Austria | 135,0 m | 123,9 pkt | – | – | 123,9 pkt | Q |
8 | Dmitrij Wasiljew | Rosja | 130,0 m | 123,1 pkt | – | – | 123,1 pkt | Q |
9 | Kamil Stoch | Polska | 129,0 m | 121,9 pkt | – | – | 121,9 pkt | Q |
10 | Richard Freitag | Niemcy | 125,5 m | 119,0 pkt | – | – | 119,0 pkt | Q |
11 | Atle Pedersen Rønsen | Norwegia | 127,0 m | 118,4 pkt | – | – | 118,4 pkt | Q |
12 | Kenneth Gangnes | Norwegia | 127,5 m | 118,4 pkt | – | – | 118,4 pkt | Q |
13 | Yūta Watase | Japonia | 126,0 m | 117,1 pkt | – | – | 117,1 pkt | Q |
14 | Maximilian Mechler | Niemcy | 126,0 m | 117 pkt | – | – | 117 pkt | Q |
15 | Martin Koch | Austria | 124,0 m | 116,7 pkt | – | – | 116,7 pkt | Q |
16 | Junshirō Kobayashi | Japonia | 127,0 m | 115,5 pkt | – | – | 115,5 pkt | Q |
17 | Michael Neumayer | Niemcy | 125,5 m | 115,2 pkt | – | – | 115,2 pkt | Q |
18 | Dienis Korniłow | Rosja | 124,5 m | 113,6 pkt | – | – | 113,6 pkt | Q |
19 | Jurij Tepeš | Słowenia | 123,0 m | 113,5 pkt | – | – | 113,5 pkt | Q |
20 | Peter Prevc | Słowenia | 122,5 m | 112,8 pkt | – | – | 112,8 pkt | Q |
21 | Wolfgang Loitzl | Austria | 122,5 m | 112,5 pkt | – | – | 112,5 pkt | Q |
22 | Jakub Janda | Czechy | 124,0 m | 112 pkt | – | – | 112 pkt | Q |
23 | Taku Takeuchi | Japonia | 121,5 m | 111,6 pkt | – | – | 111,6 pkt | Q |
24 | Rune Velta | Norwegia | 121,5 m | 111,1 pkt | – | – | 111,1 pkt | Q |
25 | Jure Šinkovec | Słowenia | 122,0 m | 110,4 pkt | – | – | 110,4 pkt | Q |
26 | Manuel Fettner | Austria | 122,5 m | 109,7 pkt | – | – | 109,7 pkt | Q |
27 | Andreas Kofler | Austria | 122,0 m | 108,5 pkt | – | – | 108,5 pkt | Q |
28 | Maciej Kot | Polska | 122,5 m | 107,6 pkt | – | – | 107,6 pkt | Q |
29 | Anssi Koivuranta | Finlandia | 121,5 m | 107,1 pkt | – | – | 107,1 pkt | Q |
30 | Severin Freund | Niemcy | 120,5 m | 105,4 pkt | – | – | 105,4 pkt | Q |
31 | Andreas Wank | Niemcy | 118,0 m | 105,0 pkt | – | – | 105,0 pkt | nq |
32 | Bjørn Einar Romøren | Norwegia | 115,5 m | 104,2 pkt | – | – | 104,2 pkt | nq |
33 | Janne Happonen | Finlandia | 118,0 m | 100,3 pkt | – | – | 100,3 pkt | nq |
34 | David Zauner | Austria | 116,0 m | 100,2 pkt | – | – | 100,2 pkt | nq |
35 | Mitja Mežnar | Słowenia | 114,0 m | 98,2 pkt | – | – | 98,2 pkt | nq |
36 | Dawid Kubacki | Polska | 117,0 m | 97,1 pkt | – | – | 97,1 pkt | nq |
37 | Mackenzie Boyd-Clowes | Kanada | 114,5 m | 96,6 pkt | – | – | 96,6 pkt | nq |
38 | Anton Kaliniczenko | Rosja | 114,5 m | 96,0 pkt | – | – | 96,0 pkt | nq |
39 | Jernej Damjan | Słowenia | 115,5 m | 95,3 pkt | – | – | 95,3 pkt | nq |
40 | Lukáš Hlava | Czechy | 123,5 m | 93,8 pkt | – | – | 93,8 pkt | nq |
41 | Sebastian Colloredo | Włochy | 114,5 m | 93,1 pkt | – | – | 93,1 pkt | nq |
42 | Marco Grigoli | Szwajcaria | 113,0 m | 91,7 pkt | – | – | 91,7 pkt | nq |
43 | Piotr Żyła | Polska | 113,5 m | 91,4 pkt | – | – | 91,4 pkt | nq |
44 | Stephan Hocke | Niemcy | 110,5 m | 90,4 pkt | – | – | 90,4 pkt | nq |
45 | Vegard Haukø Sklett | Norwegia | 113,5 m | 90,2 pkt | – | – | 90,2 pkt | nq |
Davide Bresadola | Włochy | 112,5 m | 88,2 pkt | – | – | 88,2 pkt | nq | |
47 | Kenshirō Itō | Japonia | 112,0 m | 88,2 pkt | – | – | 88,2 pkt | nq |
48 | Johan Remen Evensen | Norwegia | 107,5 m | 86,2 pkt | – | – | 86,2 pkt | nq |
49 | Lukas Müller | Austria | 110,5 m | 86 pkt | – | – | 86 pkt | nq |
50 | Andrea Morassi | Włochy | 110,0 m | 84,4 pkt | – | – | 84,4 pkt | nq |
51 | Nikołaj Karpienko | Kazachstan | 107,0 m | 84,0 pkt | – | – | 84,0 pkt | nq |
Dmitrij Ipatow | Rosja | 108,5 m | 84,0 pkt | – | – | 84,0 pkt | nq | |
53 | Kaarel Nurmsalu | Estonia | 108,0 m | 82,9 pkt | – | – | 82,9 pkt | nq |
54 | Stefan Kraft | Austria | 108,0 m | 82,5 pkt | – | – | 82,5 pkt | nq |
55 | Stefan Hula | Polska | 109,0 m | 81,2 pkt | – | – | 81,2 pkt | nq |
56 | Noriaki Kasai | Japonia | 103,0 m | 79,9 pkt | – | – | 79,9 pkt | nq |
57 | Mario Innauer | Austria | 108,5 m | 78,0 pkt | – | – | 78,0 pkt | nq |
58 | Jewgienij Lowkin | Kazachstan | 104,5 m | 76,9 pkt | – | – | 76,9 pkt | nq |
59 | David Unterberger | Austria | 106,0 m | 75,5 pkt | – | – | 75,5 pkt | nq |
60 | Manuel Poppinger | Austria | 100,0 m | 68,7 pkt | – | – | 68,7 pkt | nq |
61 | Matti Hautamäki | Finlandia | 89,5 m | 53,0 pkt | – | – | 53,0 pkt | nq |
62 | Jan Matura | Czechy | 82,0 m | 36,8 pkt | – | – | 36,8 pkt | nq |
Klasyfikacja generalna
Miejsce | Zawodnik | Występy | Punkty | Strata do lidera |
---|---|---|---|---|
1 | Gregor Schlierenzauer | 4 | 933,8 pkt | – |
2 | Thomas Morgenstern | 4 | 908,0 pkt | -25,8 |
3 | Andreas Kofler | 4 | 896,9 pkt | -36,9 |
4 | Anders Bardal | 4 | 895,0 pkt | -38,8 |
5 | Roman Koudelka | 4 | 881,2 pkt | -52,6 |
6 | Daiki Itō | 4 | 852,1 pkt | -81,7 |
7 | Severin Freund | 4 | 843,4 pkt | -90,4 |
8 | Kamil Stoch | 4 | 843,0 pkt | -90,8 |
9 | Taku Takeuchi | 4 | 842,6 pkt | -91,2 |
10 | Richard Freitag | 4 | 820,4 pkt | -113,4 |
11 | Rune Velta | 4 | 818,2 pkt | -115,6 |
12 | Jakub Janda | 4 | 814,8 pkt | -119,0 |
13 | Lukáš Hlava | 4 | 808,0 pkt | -125,8 |
14 | Robert Kranjec | 4 | 807,5 pkt | -126,3 |
15 | Dienis Korniłow | 4 | 806,9 pkt | -126,9 |
16 | Stephan Hocke | 4 | 783,0 pkt | -150,8 |
17 | Martin Koch | 4 | 776,1 pkt | -157,7 |
18 | Anssi Koivuranta | 4 | 754,1 pkt | -179,7 |
19 | Simon Ammann | 3 | 710,8 pkt | -223,0 |
20 | Peter Prevc | 4 | 696,9 pkt | -236,9 |
21 | Dmitrij Wasiljew | 4 | 679,8 pkt | -254,0 |
22 | Vegard Haukø Sklett | 4 | 678,6 pkt | -255,2 |
23 | Maximilian Mechler | 4 | 660,0 pkt | -273,8 |
24 | David Zauner | 4 | 642,2 pkt | -291,6 |
25 | Sebastian Colloredo | 4 | 639,9 pkt | -296,9 |
26 | Jernej Damjan | 4 | 636,6 pkt | -297,2 |
27 | Michael Neumayer | 3 | 596,0 pkt | -337,8 |
28 | Jure Šinkovec | 3 | 593,4 pkt | -340,4 |
29 | Atle Pedersen Rønsen | 4 | 540,4 pkt | -393,4 |
30 | Yūta Watase | 4 | 536,4 pkt | -397,4 |
31 | Wolfgang Loitzl | 4 | 536,3 pkt | -397,5 |
32 | Manuel Fettner | 4 | 529,3 pkt | -404,5 |
33 | Noriaki Kasai | 4 | 505,5 pkt | -428,3 |
34 | Maciej Kot | 4 | 499,3 pkt | -434,5 |
35 | Matti Hautamäki | 4 | 494,5 pkt | -439,3 |
36 | Jurij Tepeš | 3 | 441,8 pkt | -492 |
37 | Andreas Wank | 3 | 439,9 pkt | -493,9 |
38 | Janne Happonen | 4 | 417,1 pkt | -516,7 |
39 | Piotr Żyła | 3 | 409,9 pkt | -523,9 |
40 | Bjørn Einar Romøren | 4 | 405,4 pkt | -528,4 |
41 | Mitja Mežnar | 4 | 393,5 pkt | -540,3 |
42 | Mackenzie Boyd-Clowes | 4 | 393,4 pkt | -540,4 |
43 | Michael Hayböck | 2 | 336,9 pkt | -596,9 |
44 | Władimir Zografski | 2 | 326,3 pkt | -607,5 |
45 | Kenneth Gangnes | 2 | 324,6 pkt | -609,2 |
46 | Junshirō Kobayashi | 3 | 310,6 pkt | -623,2 |
47 | Jan Matura | 3 | 252,9 pkt | -680,9 |
48 | Johan Remen Evensen | 3 | 247,2 pkt | -686,6 |
49 | Jewgienij Lowkin | 3 | 235,5 pkt | -698,3 |
50 | Tom Hilde | 1 | 227,1 pkt | -706,7 |
51 | Kenshirō Itō | 2 | 198,7 pkt | -735,1 |
52 | Martin Schmitt | 2 | 191,1 pkt | -742,7 |
53 | Marco Grigoli | 2 | 190,9 pkt | -742,9 |
54 | Markus Eisenbichler | 1 | 187,1 pkt | -746,7 |
55 | Dmitrij Ipatow | 2 | 186,1 pkt | -747,7 |
56 | Anton Kaliniczenko | 2 | 185,3 pkt | -748,5 |
57 | Lukas Müller | 2 | 180,1 pkt | -753,7 |
58 | Andrea Morassi | 2 | 178,9 pkt | -754,9 |
59 | Nikołaj Karpienko | 2 | 173,3 pkt | -760,5 |
60 | David Unterberger | 2 | 169,5 pkt | -764,3 |
61 | Aleksander Zniszczoł | 2 | 165,6 pkt | -768,2 |
62 | Stefan Hula | 2 | 163,8 pkt | -770,0 |
63 | Dawid Kubacki | 1 | 97,1 pkt | -836,7 |
64 | Davide Bresadola | 1 | 88,2 pkt | -845,6 |
65 | David Winkler | 1 | 84,5 pkt | -849,3 |
66 | Kaarel Nurmsalu | 1 | 82,9 pkt | -850,9 |
67 | Stefan Kraft | 1 | 82,5 pkt | -851,3 |
68 | Mario Innauer | 1 | 78,0 pkt | -855,8 |
69 | Manuel Poppinger | 1 | 68,7 pkt | -865,1 |
Przypisy
- ↑ Olga Maciejewska: Milion do wygrania na Turnieju Czterech Skoczni. skoki.pl. [dostęp 2011-12-27]. (pol.).
- ↑ Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie – Kto wygra Turniej Czterech Skoczni?. skokinarciarskie.pl, 27 grudnia 2011. [dostęp 2011-12-27]. (pol.).
- ↑ Skoki narciarskie – Puchar Świata 2011/2012. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-27]. (pol.).
- ↑ Skoki narciarskie – Puchar Świata 2011/2012: Klasyfikacja po konkursie: 18.12.2011, Engelberg K-125. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-27]. (pol.).
- ↑ TCS: Kwalifikacje przeniesione na jutro. skokinarciarskie.pl, 6 stycznia 2013. [dostęp 2012-01-06]. (pol.).
Bibliografia
- FIS-Ski – CALENDAR. fis-ski.com. (ang.).
Linki zewnętrzne
- News – Vierschanzentournee. (niem.).
- p
- d
- e
- p
- d
- e