EHF Euro 1994.
Europsko prvenstvo u rukometu - Portugal 1994. | |
---|---|
Podaci o turniru | |
Domaćin | Portugal |
Vrijeme održavanja | 3. lipnja - 12. lipnja 1994. |
Broj momčadi | 12 |
Dvorane | 2 (u 2 grada) |
Pozicije | |
Prvaci | Švedska |
Drugoplasirani | Rusija |
Trećeplasirani | Hrvatska |
Četvrtoplasirani | Danska |
Statistika | |
Odigrano utakmica | 38 |
Ukupno pogodaka | 1.746 (45.95 po utakmici) |
Najbolji strijelac | Vasilij Kudinov (50 golova) |
Najbolji igrač | Magnus Andersson |
Najbolji golman | Tomas Svensson |
Infokutija ažurirana: 15. veljače 2016. |
Prvo europsko rukometno prvenstvo održalo se u Portugalu u periodu od 3. do 12. lipnja 1994. u organizaciji EHF-a. Na turniru je sudjelovalo ukupno 12 reprezentacija od kojih je samo domaćin imao direktan plasman, dok su ostalih jedanaest nastup izborile preko kvalifikacija. Turnir se igrao u dva grada, Almadi i Portu, s tim da se završni dio turnira igrao samo u Portu. Odigrano je ukupno 38 utakmica.
Prvi europski rukometni prvak postala je Švedska koja je s uvjerljivih 13 razlike porazila Rusiju. Treće mjesto je, nakon preokreta u drugom poluvremenu tijesne utakmice, osvojila Hrvatska, koja je u direktnom ogledu bila bolja od Danska. Najboljim igračem turnira proglašen je švedski srednji vanjski, Magnus Andersson, koji je izabran i za najboljeg srednjeg vanjskog na turniru. Najbolji golman bio je Tomas Svensson, dok je najbolji strijelac, sa 50 golova, bio ruski reprezentativac Vasilij Kudinov.
Kvalificirane momčadi
- Glavni članak: Kvalifikacije za Europsko rukometno prvenstvo 1994.
Dvanaest momčadi izborilo je nastup na prvenstvu. Dok je Portugal kvalificiran kao domaćin, ostalih 11 momčadi je igralo kvalifikacije i tako izborilo nastup. Kvalifikacije su se igrale preko sustava od 7 skupina u kojima su prvoplasirane momčadi imale direktan plasman, a drugoplasirane momčadi su išle u "play-off" fazu u kojoj je nastup na prvenstvu izborila bolja momčad u dvije utakmice. Rumunjska je, iako drugoplasirana, izborila direktan nastup na prvenstvu.
Država | Kvalificirala se kao | Datum kvalifikacije1 |
---|---|---|
Portugal | 00Domaćin | 1993. |
Danska | 00Kvalifikacije (prvo mjesto u skupini) | 0016. siječnja 1994. |
Mađarska | 00Kvalifikacije (prvo mjesto u skupini) | 0016. siječnja 1994. |
Švedska | 00Kvalifikacije (prvo mjesto u skupini) | 0016. siječnja 1994. |
Hrvatska | 00Kvalifikacije (prvo mjesto u skupini) | 0016. siječnja 1994. |
Njemačka | 00Kvalifikacije (prvo mjesto u skupini) | 0016. siječnja 1994. |
Španjolska | 00Kvalifikacije (prvo mjesto u skupini) | 0016. siječnja 1994. |
Rusija | 00Kvalifikacije (prvo mjesto u skupini) | 0017. prosinca 1993. |
Rumunjska | 00Kvalifikacije (drugo mjesto u skupini) | 0016. siječnja 1994. |
Francuska | 00Play-off | 008. ožujka 1994. |
Bjelorusija | 00Play-off | 008. ožujka 1994. |
Slovenija | 00Play-off | 0010. ožujka 1994. |
- 1 Iako su neke momčadi osigurale nastup i prije završetka kvalifikacijskog ciklusa, datumi kvalifikacije u tablici prikazuju datum završetka kvalifikacijskog ciklusa, odnosno odigravanje druge utakmice play-offa kod posljednje tri kvalificirane momčadi. Kod Rusije je datum kvalifikacija drugačiji jer je bila dio kvalifikacijske skupine s 4 momčadi, tako da su njihove kvalifikacijske utakmice završile na navedeni datum.
Dvorane
Dvorane | |
---|---|
Almada | Porto |
Complexo Desportivo de Almada Kapacitet: 4.000 | Pavilhão Rosa Mota Kapacitet: 5.400 |
Suci
|
|
Skupine
Skupina A | Skupina B |
---|---|
Hrvatska | Danska |
Bjelorusija | Mađarska |
Rumunjska | Portugal |
Rusija | Švedska |
Francuska | Španjolska |
Njemačka | Slovenija |
Grupna faza
Grupa A (Almada)
Reprezentacija | Bod. | Ut. | Pob. | N. | Por. | Pos. | Pri. | RP | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Rusija | 10 | 5 | 5 | 0 | 0 | 122 | 94 | +28 |
2. | Hrvatska | 6 | 5 | 3 | 0 | 2 | 120 | 114 | +6 |
3. | Francuska | 5 | 5 | 2 | 1 | 2 | 123 | 120 | +3 |
4. | Bjelorusija | 4 | 5 | 2 | 0 | 3 | 130 | 139 | -9 |
5. | Njemačka | 3 | 5 | 1 | 1 | 3 | 107 | 113 | -6 |
6. | Rumunjska | 2 | 5 | 1 | 0 | 4 | 113 | 135 | -22 |
3. lipnja 1994. 15:30 | Njemačka | 23:24 | Bjelorusija | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 1,000 Suci: Gallego, Lamas |
Zerbe 6 | (12:10) | Jakimovič 6 | ||
Izvještaj |
3. lipnja 1994. 17:30 | Rusija | 27:20 | Rumunjska | Complexo Desportivo de Almada, Almada Suci: Johansson, Kjellqvist |
Kudinov, Gopin 5 | (16:9) | Voica 9 | ||
Izvještaj |
3. lipnja 1994. 19:30 | Francuska | 27:25 | Hrvatska | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 600 Suci: Sousa, Aires |
Stoecklin, Volle 5 | (11:11) | Ćavar 9 | ||
Izvještaj |
4. lipnja 1994. 15:30 | Hrvatska | 24:22 | Njemačka | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 1,500 Suci: Johansson, Kjellqvist |
Ćavar, Saračević, Puc, Smajlagić 5 | (14:11) | Kretzschmar 7 | ||
Izvještaj |
4. lipnja 1994. 17:30 | Bjelorusija | 23:31 | Rusija | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 2,000 Suci: Jug, Jeglič |
Barbašinskij, Halepo, Jakimovič 4 | (11:18) | Kudinov 8 | ||
Izvještaj |
4. lipnja 1994. 19:30 | Rumunjska | 27:26 | Francuska | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 1,500 Suci: Gallego, Lamas |
Răduţă 7 | (16:11) | Volle 8 | ||
Izvještaj |
5. lipnja 1994. 15:30 | Francuska | 21:21 | Njemačka | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 1,200 Suci: Jug, Jeglič |
Volle 8 | (10:11) | Kretzschmar, Schwarzer 6 | ||
Izvještaj |
5. lipnja 1994. 17:30 | Rusija | 21:18 | Hrvatska | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 600 Suci: Gallego, Lamas |
Antonjevič 5 | (13:8) | Smajlagić 5 | ||
Izvještaj |
5. lipnja 1994. 19:30 | Rumunjska | 24:33 | Bjelorusija | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 500 Suci: Sousa, Aires |
Voica 9 | (9:14) | Halepo 9 | ||
Izvještaj |
7. lipnja 1994. 15:30 | Njemačka | 16:25 | Rusija | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 600 Suci: Johansson, Kjellqvist |
Fuhrig, Kretzschmar, Zerbe, Hartz 3 | (9:12) | Gopin, Kudinov 6 | ||
Izvještaj |
7. lipnja 1994. 17:30 | Francuska | 32:29 | Bjelorusija | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 500 Suci: Gallego, Lamas |
Munier 7 | (16:15) | Šarovarov 7 | ||
Izvještaj |
7. lipnja 1994. 19:30 | Hrvatska | 24:23 | Rumunjska | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 500 Suci: Jug, Jeglič |
Saračević 6 | (12:11) | Voica 6 | ||
Izvještaj |
8. lipnja 1994. 15:30 | Njemačka | 25:19 | Rumunjska | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 1,000 Suci: Szajna, Wroblewski |
Winselmann 6 | (11:10) | Voica 6 | ||
Izvještaj |
8. lipnja 1994. 17:30 | Bjelorusija | 21:29 | Hrvatska | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 1,000 Suci: Johansson, Kjellqvist |
Jakimovič 5 | (12:12) | Saračević 9 | ||
Izvještaj |
8. lipnja 1994. 19:30 | Rusija | 18:17 | Francuska | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 1,200 Suci: Oie, Hogsnes |
Kudinov 9 | (11:9) | Houlet 5 | ||
Izvještaj |
Grupa B (Porto)
Reprezentacija | Bod. | Ut. | Pob. | N. | Por. | Pos. | Pri. | RP | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Švedska | 10 | 5 | 5 | 0 | 0 | 114 | 91 | +23 |
2. | Danska | 7 | 5 | 3 | 1 | 1 | 107 | 99 | +8 |
3. | Španjolska | 6 | 5 | 3 | 0 | 2 | 114 | 101 | +13 |
4. | Mađarska | 4 | 5 | 2 | 0 | 3 | 100 | 107 | -7 |
5. | Slovenija | 3 | 5 | 1 | 1 | 3 | 94 | 111 | -17 |
6. | Portugal | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 96 | 116 | -20 |
3. lipnja 1994. 15:30 | Švedska | 22:17 | Slovenija | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 1,100 Suci: H. Thomas, J. Thomas |
Hajas 7 | (10:10) | Banfro 6 | ||
Izvještaj |
3. lipnja 1994. 17:30 | Španjolska | 25:20 | Mađarska | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 1,100 Suci: Rudin, Schill |
Urdiales 8 | (11:10) | Zsigmond 7 | ||
Izvještaj |
3. lipnja 1994. 19:30 | Danska | 24:17 | Portugal | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 1,100 Suci: Szajna, Wroblewski |
Kirkegaard 9 | (11:5) | Resende 8 | ||
Izvještaj |
4. lipnja 1994. 15:30 | Slovenija | 19:19 | Danska | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 1,200 Suci: Rudin, Schill |
Šerbec 6 | (8:10) | Jacobsen 9 | ||
Izvještaj |
4. lipnja 1994. 17:30 | Mađarska | 18:22 | Švedska | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 1,700 Suci: Szajna, Wroblewski |
Éles 5 | (7:13) | Hajas 8 | ||
Izvještaj |
4. lipnja 1994. 19:30 | Portugal | 18:24 | Španjolska | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 2,600 Suci: Oie, Hogsnes |
Faria 5 | (8:13) | Etxaburu, Franch 7 | ||
Izvještaj |
5. lipnja 1994. 15:30 | Mađarska | 19:18 | Portugal | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 2,000 Suci: H. Thomas, J. Thomas |
Pásztor 6 | (7:8) | Resende 7 | ||
Izvještaj |
5. lipnja 1994. 17:30 | Švedska | 22:16 | Danska | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 1,000 Suci: Oie, Hogsnes |
S. Olsson 8 | (7:6) | Thrane 4 | ||
Izvještaj |
5. lipnja 1994. 19:30 | Španjolska | 24:16 | Slovenija | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 800 Suci: Szajna, Wroblewski |
Alemany, Urdiales 5 | (18:8) | Likavec 4 | ||
Izvještaj |
7. lipnja 1994. 15:30 | Slovenija | 19:24 | Mađarska | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 1,700 Suci: Oie, Hogsnes |
Šerbec 8 | (9:11) | Pásztor, Sótonyi 5 | ||
Izvještaj |
7. lipnja 1994. 17:30 | Švedska | 26:21 | Portugal | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 2,100 Suci: Rudin, Schill |
Hajas 5 | (12:9) | Resende 6 | ||
Izvještaj |
7. lipnja 1994. 19:30 | Danska | 25:22 | Španjolska | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 1,900 Suci: H. Thomas, J. Thomas |
Jacobsen 6 | (10:7) | Urdangarin 6 | ||
Izvještaj |
8. lipnja 1994. 15:30 | Danska | 23:19 | Mađarska | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 2,500 Suci: Sousa, Aires |
J. Jørgensen 9 | (10:8) | Csoknyai, Éles 4 | ||
Izvještaj |
8. lipnja 1994. 17:30 | Portugal | 22:23 | Slovenija | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 3,100 Suci: H. Thomas, J. Thomas |
Resende 8 | (10:8) | Likavec 8 | ||
Izvještaj |
8. lipnja 1994. 19:30 | Španjolska | 19:22 | Švedska | Pavilhão Rosa Mota, Porto Gledatelja: 1,800 Suci: Jug, Jeglič |
Urdiales 8 | (8:10) | Carlén 6 | ||
Izvještaj |
Utakmice za plasman
Utakmica za 11. mjesto
10. lipnja 1994. 12:30 | Rumunjska | 38:21 | Portugal | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 650 Suci: Szajna, Wroblewski |
Licu, Mocanu 8 | (18:11) | Oliveira, Resende 4 | ||
Izvještaj |
Utakmica za 9. mjesto
10. lipnja 1994. 10:30 | Njemačka | 28:18 | Slovenija | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 600 Suci: Suosa, Aires |
Kretzschmar 8 | (15:10) | Banfro 7 | ||
Izvještaj |
Utakmica za 7. mjesto
10. lipnja 1994. 17:30 | Bjelorusija | 24:28 | Mađarska | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 500 Suci: Gallego, Lamas |
Goljdin 7 | (14:16) | Bartók 7 | ||
Izvještaj |
Utakmica za 5. mjesto
10. lipnja 1994. 19:30 | Francuska | 25:28 | Španjolska | Complexo Desportivo de Almada, Almada Gledatelja: 600 Suci: Johansson, Kjellqvist |
Houlet 6 | (15:12) | Urdiales 7 | ||
Izvještaj |
Završnica
Polufinale
Utakmica za 3. mjesto
Finale
NagradePlasman
Individualna postignuća
Izvori
Evropska rukometna prvenstva | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muškarci | Portugal 1994. • Španjolska 1996. • Italija 1998. • Hrvatska 2000. • Švedska 2002. • Slovenija 2004. • Švicarska 2006. • Norveška 2008. • Austrija 2010. • Srbija 2012. • Danska 2014. • Poljska 2016. • Hrvatska 2018. • Austrija, Norveška i Švedska 2020. • Mađarska i Slovačka 2022. • Njemačka 2024. • Danska, Norveška i Švedska 2026. • Portugal, Španjolska i Švicarska 2028. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Žene | Njemačka 1994. • Danska 1996. • Nizozemska 1998. • Rumunjska 2000. • Danska 2002. • Mađarska 2004. • Švedska 2006. • Makedonija 2008. • Danska i Norveška 2010. • Srbija 2012. • Hrvatska i Mađarska 2014. • Švedska 2016. • Francuska 2018. • Danska i Norveška 2020. • Slovenija, Makedonija i Crna Gora 2022. • Austrija, Mađarska i Švicarska 2024. • Rusija 2026. • Danska, Norveška i Švedska 2028. |