1992 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm
1992 Yaz Olimpiyatları'nda 24'ü erkekler, 19'u ise kadınlarda olmak üzere toplam 43 atletizm mücadelesi yapıldı.
Madalya kazananlar
Erkekler
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metre ayrıntılar | Linford Christie Büyük Britanya | 9.96 | Frankie Fredericks Namibya | 10.02 | Dennis Mitchell Amerika Birleşik Devletleri | 10.04 |
200 metre ayrıntılar | Michael Marsh Amerika Birleşik Devletleri | 20.01 | Frankie Fredericks Namibya | 20.13 | Michael Bates Amerika Birleşik Devletleri | 20.38 |
400 metre ayrıntılar | Quincy Watts Amerika Birleşik Devletleri | 43.50 | Steve Lewis Amerika Birleşik Devletleri | 44.21 | Samson Kitur Kenya | 44.24 |
800 metre ayrıntılar | William Tanui Kenya | 1:43.66 | Nixon Kiprotich Kenya | 1:43.70 | Johnny Gray Amerika Birleşik Devletleri | 1:43.97 |
1500 metre ayrıntılar | Fermín Cacho İspanya | 3:40.12 | Rachid El Basir Fas | 3:40.62 | Mohamed Suleiman Katar | 3:40.69 |
5000 metre ayrıntılar | Dieter Baumann Almanya | 13:12.52 | Paul Bitok Kenya | 13:12.71 | Fita Bayisa Etiyopya | 13:13.03 |
10.000 metre ayrıntılar | Khalid Skah Fas | 27:46.70 | Richard Chelimo Kenya | 27:47.72 | Addis Abebe Etiyopya | 28:00.07 |
110 metre engelli ayrıntılar | Mark McKoy Kanada | 13.12 | Tony Dees Amerika Birleşik Devletleri | 13.24 | Jack Pierce Amerika Birleşik Devletleri | 13.26 |
400 metre engelli ayrıntılar | Kevin Young Amerika Birleşik Devletleri | 46.78 (WR) | Winthrop Graham Jamaika | 47.66 | Kriss Akabusi Büyük Britanya | 47.82 |
3000 metre hendekli ayrıntılar | Matthew Birir Kenya | 8:08.84 | Patrick Sang Kenya | 8:09.55 | William Mutwol Kenya | 8:10.74 |
4x100 metre bayrak ayrıntılar | Amerika Birleşik Devletleri (USA) Michael Marsh Leroy Burrell Dennis Mitchell Carl Lewis James Jett* | 37.40 (WR) | Nijerya (NGR) Oluyemi Kayode Chidi Imoh Olapade Adeniken Davidson Ezinwa Osmond Ezinwa* | 37.98 | Küba (CUB) Andrés Simón Joel Lamela Joel Isasi Jorge Aguilera | 38.00 |
4x400 metre bayrak ayrıntılar | Amerika Birleşik Devletleri (USA) Andrew Valmon Quincy Watts Michael Johnson Steve Lewis Darnell Hall* Charles Jenkins* | 2:55.74 (WR) | Küba (CUB) Lázaro Martínez Héctor Herrera Norberto Téllez Roberto Hernández | 2:59.51 | Büyük Britanya (GBR) Roger Black David Grindley Kriss Akabusi John Regis Du'aine Ladejo* Mark Richardson* | 2:59.73 |
Maraton ayrıntılar | Hwang Young-Cho Güney Kore | 2:13:23 | Koichi Morishita Japonya | 2:13:45 | Stephan Freigang Almanya | 2:14:00 |
20 kilometre yürüyüş ayrıntılar | Daniel Plaza İspanya | 1:21.25 | Guillaume LeBlanc Kanada | 1:22.25 | Giovanni De Benedictis İtalya | 1:23.11 |
50 kilometre yürüyüş ayrıntılar | Andrey Perlov Birleşik Takım | 3:50.13 | Carlos Mercenario Meksika | 3:52.09 | Ronald Weigel Almanya | 3:53.45 |
Uzun atlama ayrıntılar | Carl Lewis Amerika Birleşik Devletleri | 8.67 m | Mike Powell Amerika Birleşik Devletleri | 8.64 m | Joe Greene Amerika Birleşik Devletleri | 8.34 m |
Üç adım atlama ayrıntılar | Mike Conley Amerika Birleşik Devletleri | 18.17 m | Charles Simpkins Amerika Birleşik Devletleri | 17.60 m | Frank Rutherford Bahamalar | 17.36 m |
Yüksek atlama ayrıntılar | Javier Sotomayor Küba | 2.34 m | Patrik Sjöberg İsveç | 2.34 m | Hollis Conway Amerika Birleşik Devletleri | 2.34 m |
Tim Forsyth Avustralya | ||||||
Artur Partyka Polonya | ||||||
Sırıkla atlama ayrıntılar | Maksim Tarasov Birleşik Takım | 5.80 m | Igor Trandenkov Birleşik Takım | 5.80 m | Javier García İspanya | 5.75 m |
Gülle atma ayrıntılar | Mike Stulce Amerika Birleşik Devletleri | 21.70 m | Jim Doehring Amerika Birleşik Devletleri | 20.96 m | Vyacheslav Lykho Birleşik Takım | 20.94 m |
Disk atma ayrıntılar | Romas Ubartas Litvanya | 65.12 m | Jürgen Schult Almanya | 64.94 m | Roberto Moya Küba | 64.12 m |
Cirit atma ayrıntılar | Jan Železný Çekoslovakya | 89.66 m | Seppo Räty Finlandiya | 86.60 m | Steve Backley Büyük Britanya | 83.38 m |
Çekiç atma ayrıntılar | Andrey Abduvaliyev Birleşik Takım | 82.54 m | Igor Astapkovich Birleşik Takım | 81.96 m | Igor Nikulin Birleşik Takım | 81.38 m |
Dekatlon ayrıntılar | Robert Změlík Çekoslovakya | 8611 | Antonio Peñalver İspanya | 8412 | Dave Johnson Amerika Birleşik Devletleri | 8309 |
* Sadece serilerde yarışarak madalya kazanan atletleri gösterir.
Kadınlar
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metre ayrıntılar | Gail Devers Amerika Birleşik Devletleri | 10.82 | Juliet Cuthbert Jamaika | 10.83 | Irina Privalova Birleşik Takım | 10.84 |
200 metre ayrıntılar | Gwen Torrence Amerika Birleşik Devletleri | 21.81 | Juliet Cuthbert Jamaika | 22.02 | Merlene Ottey Jamaika | 22.09 |
400 metre ayrıntılar | Marie-José Pérec Fransa | 48.83 | Olga Bryzgina Birleşik Takım | 49.05 | Ximena Restrepo Kolombiya | 49.64 |
800 metre ayrıntılar | Ellen van Langen Hollanda | 1:55:54 | Liliya Nurutdinova Birleşik Takım | 1:55:99 | Ana Fidelia Quirot Küba | 1:56.80 |
1500 metre ayrıntılar | Hassiba Boulmerka Cezayir | 3:55.30 | Lyudmila Rogachova Birleşik Takım | 3:56.91 | Qu Yunxia Çin | 3:57.08 |
3000 metre ayrıntılar | Yelena Romanova Birleşik Takım | 8:46.04 | Tetyana Dorovskikh Birleşik Takım | 8:46.85 | Angela Chalmers Kanada | 8:47.22 |
10.000 metre ayrıntılar | Derartu Tulu Etiyopya | 31:06.02 | Elana Meyer Güney Afrika | 31:11.75 | Lynn Jennings Amerika Birleşik Devletleri | 31:19.89 |
100 metre engelli ayrıntılar | Voula Patoulidou Yunanistan | 12.64 | LaVonna Martin Amerika Birleşik Devletleri | 12.69 | Yordanka Donkova Bulgaristan | 12.70 |
400 metre engelli ayrıntılar | Sally Gunnell Büyük Britanya | 53.23 | Sandra Farmer-Patrick Amerika Birleşik Devletleri | 53.69 | Janeene Vickers Amerika Birleşik Devletleri | 54.31 |
4x100 metre bayrak ayrıntılar | Amerika Birleşik Devletleri (USA) Evelyn Ashford Esther Jones Carlette Guidry Gwen Torrence Michelle Finn* | 42.11 | Birleşik Takım (EUN) Olga Bogoslovskaya Galina Malchugina Marina Trandenkova Irina Privalova | 42.16 | Nijerya (NGR) Beatrice Utondu Faith Idehen Christy Opara-Thompson Mary Onyali | 42.81 |
4x400 metre bayrak ayrıntılar | Birleşik Takım (EUN) Yelena Ruzina Lyudmila Dzhigalova Olga Nazarova Olga Bryzgina Liliya Nurutdinova* Marina Shmonina* | 3:20.20 | Amerika Birleşik Devletleri (USA) Natasha Kaiser Gwen Torrence Jearl Miles Rochelle Stevens Denean Hill* Dannette Young* | 3:20.92 | Büyük Britanya (GBR) Phylis Smith Sandra Douglas Jennifer Stoute Sally Gunnell | 3:24.23 |
Maraton ayrıntılar | Valentina Yegorova Birleşik Takım | 2:32:41 | Yuko Arimori Japonya | 2:32:49 | Lorraine Moller Yeni Zelanda | 2:33:59 |
10 kilometre yürüyüş ayrıntılar | Chen Yueling Çin | 44:32 | Yelena Nikolayeva Birleşik Takım | 44:33 | Li Chunxiu Çin | 44:41 |
Uzun atlama ayrıntılar | Heike Drechsler Almanya | 7.14 m | Inessa Kravets Birleşik Takım | 7.12 m | Jackie Joyner-Kersee Amerika Birleşik Devletleri | 7.07 m |
Yüksek atlama ayrıntılar | Heike Henkel Almanya | 2.02 m | Galina Astafei Romanya | 2.00 m | Joanet Quintero Küba | 1.97 m |
Gülle atma ayrıntılar | Svetlana Krivelyova Birleşik Takım | 21.06 m | Huang Zhihong Çin | 20.47 m | Kathrin Neimke Almanya | 19.78 m |
Disk atma ayrıntılar | Maritza Martén Küba | 70.06 m | Tsvetanka Khristova Bulgaristan | 67.78 m | Daniela Costian Avustralya | 66.24 m |
Cirit atma ayrıntılar | Silke Renk Almanya | 68.34 m | Natalya Shikolenko Birleşik Takım | 68.26 m | Karen Forkel Almanya | 66.86 m |
Heptatlon ayrıntılar | Jackie Joyner-Kersee Amerika Birleşik Devletleri | 7044 | Irina Belova Birleşik Takım | 6845 | Sabine Braun Almanya | 6649 |
* Sadece serilerde yarışarak madalya kazanan atletleri gösterir.
Madalya tablosu
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 12 | 8 | 10 | 30 |
2 | Birleşik Takım (EUN) | 7 | 11 | 3 | 21 |
3 | Almanya (GER) | 4 | 1 | 5 | 10 |
4 | Kenya (KEN) | 2 | 4 | 2 | 8 |
5 | Küba (CUB) | 2 | 1 | 4 | 7 |
6 | İspanya (ESP) | 2 | 1 | 1 | 4 |
7 | Büyük Britanya (GBR) | 2 | 0 | 4 | 6 |
8 | Çekoslovakya (TCH) | 2 | 0 | 0 | 2 |
9 | Çin (CHN) | 1 | 1 | 2 | 4 |
10 | Kanada (CAN) | 1 | 1 | 1 | 3 |
11 | Fas (MAR) | 1 | 1 | 0 | 2 |
12 | Etiyopya (ETH) | 1 | 0 | 2 | 3 |
13 | Cezayir (ALG) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Fransa (FRA) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Yunanistan (GRE) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Litvanya (LTU) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Hollanda (NED) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Güney Kore (KOR) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
19 | Jamaika (JAM) | 0 | 3 | 1 | 4 |
20 | Japonya (JPN) | 0 | 2 | 0 | 2 |
Namibya (NAM) | 0 | 2 | 0 | 2 | |
22 | Bulgaristan (BUL) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Nijerya (NGR) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
24 | Finlandiya (FIN) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Meksika (MEX) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Romanya (ROU) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Güney Afrika (RSA) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
İsveç (SWE) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
29 | Avustralya (AUS) | 0 | 0 | 2 | 2 |
30 | Bahamalar (BAH) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kolombiya (COL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
İtalya (ITA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yeni Zelanda (NZL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Polonya (POL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Katar (QAT) | 0 | 0 | 1 | 1 |