2022 FIFA Dünya Kupası elemeleri
Turnuva detayları | |
---|---|
Tarih | 6 Haziran 2019 - 14 Haziran 2022 |
Takım | 206 (6 konfederasyondan) |
Şampiyon | |
Turnuva istatistikleri | |
Oynanan maç | 865 |
Atılan gol | 2424 (maç başına 2,8) |
Seyirci | 8.912.978 (maç başına 10.304) |
Gol kralı | Ali Mebhut (14 gol) |
← 2018 2026 → |
2022 FIFA Dünya Kupası'na, turnuvaya direkt olarak katılan ev sahibi Katar dışındaki 31 takımın belirlenmesi için gerçekleştirilen elemelerdir. 211 FIFA üyesi ülkelerin 206'sı elemelerde yer alacaktır.
Finallere katılma hakkı kazananlar
# | Ülke | Nasıl katıldı | Katılımın kesinleştiği tarih | Kaçıncı katılımı | Son katılımı | En iyi derece |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Katar | Ev sahibi | 2 Aralık 2010 | 1. | - | - |
2 | Almanya | UEFA elemeleri J Grubu 1.si | 11 Ekim 2021 | 20. | 2018 | Şampiyon (1954, 1974, 1990, 2014) |
3 | Danimarka | UEFA elemeleri F Grubu 1.si | 12 Ekim 2021 | 6. | 2018 | Çeyrek final (1998) |
4 | Brezilya | CONMEBOL elemeleri 1.si | 11 Kasım 2021 | 22. | 2018 | Şampiyon (1958, 1962, 1970, 1994, 2002) |
5 | Fransa | UEFA elemeleri D Grubu 1.si | 13 Kasım 2021 | 16. | 2018 | Şampiyon (1998, 2018) |
6 | Belçika | UEFA elemeleri E Grubu 1.si | 13 Kasım 2021 | 14. | 2018 | Üçüncü (2018) |
7 | Hırvatistan | UEFA elemeleri H Grubu 1.si | 14 Kasım 2021 | 6. | 2018 | İkinci (2018) |
8 | Sırbistan | UEFA elemeleri A Grubu 1.si | 14 Kasım 2021 | 13. | 2018 | Dördüncü (1930, 1962) |
9 | İspanya | UEFA elemeleri B Grubu 1.si | 14 Kasım 2021 | 16. | 2018 | Şampiyon (2010) |
10 | İsviçre | UEFA elemeleri C Grubu 1.si | 15 Kasım 2021 | 12. | 2018 | Çeyrek final (1934, 1938, 1954) |
11 | İngiltere | UEFA elemeleri I Grubu 1.si | 15 Kasım 2021 | 16. | 2018 | Şampiyon (1966) |
12 | Hollanda | UEFA elemeleri G Grubu 1.si | 16 Kasım 2021 | 11. | 2014 | İkinci (1974, 1978, 2010) |
13 | Arjantin | CONMEBOL elemeleri 2.si | 16 Kasım 2021 | 18. | 2018 | Şampiyon (1978, 1986) |
14 | İran | AFC elemeleri Üçüncü Tur A grubu 1.si | 27 Ocak 2022 | 6. | 2018 | Grup aşaması (1978, 1998, 2006, 2014, 2018) |
15 | Güney Kore | AFC elemeleri Üçüncü Tur A grubu 2.si | 1 Şubat 2022 | 11. | 2018 | Dördüncü (2002) |
16 | Japonya | AFC elemeleri Üçüncü Tur B grubu 2.si | 24 Mart 2022 | 7. | 2018 | Son 16 (2002, 2010, 2018) |
17 | Suudi Arabistan | AFC elemeleri Üçüncü Tur B grubu 1.si | 24 Mart 2022 | 6. | 2018 | Son 16 (1994) |
18 | Ekvador | CONMEBOL elemeleri 4.sü | 25 Mart 2022 | 4. | 2014 | Son 16 (2006) |
19 | Uruguay | CONMEBOL elemeleri 3.sü | 25 Mart 2022 | 14. | 2018 | Şampiyon (1930, 1950) |
20 | Kanada | CONCACAF elemeleri Üçüncü Tur 1.si | 27 Mart 2022 | 2. | 1986 | Grup aşaması (1986) |
21 | Gana | CAF elemeleri Üçüncü Tur kazananı | 29 Mart 2022 | 4. | 2014 | Çeyrek final (2010) |
22 | Senegal | CAF elemeleri Üçüncü Tur kazananı | 29 Mart 2022 | 3. | 2018 | Çeyrek final (2002) |
23 | Portekiz | UEFA elemeleri play-off kazananı | 29 Mart 2022 | 8. | 2018 | Üçüncü (1966) |
24 | Polonya | UEFA elemeleri play-off kazananı | 29 Mart 2022 | 9. | 2018 | Üçüncü (1974, 1982) |
25 | Tunus | CAF elemeleri Üçüncü Tur kazananı | 29 Mart 2022 | 6. | 2018 | Grup aşaması (1978, 1998, 2002, 2006, 2018) |
26 | Fas | CAF elemeleri Üçüncü Tur kazananı | 29 Mart 2022 | 6. | 2018 | Son 16 (1986) |
27 | Kamerun | CAF elemeleri Üçüncü Tur kazananı | 29 Mart 2022 | 8. | 2014 | Çeyrek final (1990) |
28 | Meksika | CONCACAF elemeleri Üçüncü Tur 2.si | 30 Mart 2022 | 17. | 2018 | Çeyrek final (1970, 1986) |
29 | ABD | CONCACAF elemeleri Üçüncü Tur 3.sü | 30 Mart 2022 | 11. | 2014 | Yarı final (1930) |
30 | Galler | UEFA elemeleri play-off kazananı | 5 Haziran 2022 | 2. | 1958 | Çeyrek final (1958) |
31 | Avustralya | Konfederasyonlararası play-off kazananı | 13 Haziran 2022 | 6. | 2018 | Son 16 (2006) |
32 | Kosta Rika | Konfederasyonlararası play-off kazananı | 14 Haziran 2022 | 6. | 2018 | Çeyrek final (2014) |
- Not 1: Sırbistan, 1930-1990 arası Yugoslavya 1992-2006 arası Sırbistan-Karadağ olarak turnuvaya katılmıştır.
Konfederasyon eleme süreçleri
2022 Dünya Kupası için konfederasyonlara ayrılan kontenjanlar şu şekildedir:[1]
- Avrupa (UEFA): 13 takım
- Afrika (CAF): 5 takım
- Asya (AFC): 4,5 takım (+ Katar'ın ev sahibi olarak otomatik katılımıyla 4,5+1 takım)
- Güney Amerika (CONMEBOL) 4,5 takım
- Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler (CONCACAF): 3,5 takım
- Okyanusya (OFC): 0,5 takım
UEFA ve CAF için tam olarak belirli sayıda takım varken, diğer konfederasyonlar için ise bazı katılım hakları play-off maçlarıyla belirlenecektir. Play-off eşleşmeleri dört takımın katılacağı kura ile ortaya çıkacaktır (AFC elemeleri beşincisi, CONCACAF elemeleri dördüncüsü, CONMEBOL elemeleri beşincisi ve OFC elemeleri birincisi).
Elemeler özet tablo
Konfederasyon | Kontenjan | Elemelere katılan takım sayısı | Elenen takım sayısı | Finallere katılan takım sayısı | Elemelerin başlangıcı | Elemelerin sonu | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
AFC | 4 veya 5 + 1 | 45+1 | 40 | 5+1 | 6 Haziran 2019 | 13 Haziran 2022 | |||
CAF | 5 | 54 | 49 | 5 | 4 Eylül 2019 | 29 Mart 2022 | |||
CONCACAF | 3 veya 4 | 34 | 30 | 4 | 24 Mart 2021 | 14 Haziran 2022 | |||
CONMEBOL | 4 veya 5 | 10 | 6 | 4 | 8 Ekim 2020 | 22 Eylül 2022 | |||
OFC | 0 veya 1 | 7 | 7 | 0 | 17 Mart 2022 | 14 Haziran 2022 | |||
UEFA | 13 | 55 | 42 | 13 | 24 Mart 2021 | 5 Haziran 2022 | |||
Toplam | 31+1 | 205+1 | 174 | 31+1 | 6 Haziran 2019 | 14 Haziran 2022 |
AFC
4,5 kontenjan için toplam 46 takım mücadele etmiştir.
Tamamlanan tur: 2022 FIFA Dünya Kupası elemeleri - AFC Üçüncü Tur
A Grubu | B Grubu | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kaynak: FIFA |
Kaynak: FIFA |
Sıradaki tur: 2022 FIFA Dünya Kupası elemeleri - AFC Dördüncü Tur
1. Takım | Sonuç | 2. Takım |
---|---|---|
Birleşik Arap Emirlikleri | 1-2 | Avustralya |
CAF
CAF'a ayrılan beş Dünya Kupası bileti için, üye 54 millî takım mücadele etmiştir.
En son tur: 2022 FIFA Dünya Kupası elemeleri - CAF Üçüncü Tur
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Mısır | 1-1 (1-3 p) | Senegal | 1-0 | 0-1 (uz.) |
Kamerun | 2-2 (d) | Cezayir | 0-1 | 2-1 (uz.) |
Gana | 1-1 (d) | Nijerya | 0-0 | 1-1 |
Kongo DC | 2-5 | Fas | 1-1 | 1-4 |
Mali | 0-1 | Tunus | 0-1 | 0-0 |
CONCACAF
CONCACAF'ta 35 millî takım ayrılan 3,5 kontenjan için mücadele etmiştir.
Son aşama: 2022 FIFA Dünya Kupası elemeleri - CONCACAF Üçüncü Tur
Sıra | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | KAN | MEK | ABD | KRK | PAN | ESL | JAM | HON | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kanada | 14 | 8 | 4 | 2 | 23 | 7 | +16 | 28 | Finallere | — | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 4-1 | 3-0 | 4-0 | 1-1 | |
2 | Meksika | 14 | 8 | 4 | 2 | 17 | 8 | +9 | 28 | 1-1 | — | 0-0 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 2-1 | 3-0 | ||
3 | ABD | 14 | 7 | 4 | 3 | 21 | 10 | +11 | 25 | 1-1 | 2-0 | — | 2-1 | 5-1 | 1-0 | 2-0 | 3-0 | ||
4 | Kosta Rika | 14 | 7 | 4 | 3 | 13 | 8 | +5 | 25 | Play-off | 1-0 | 0-1 | 2-0 | — | 1-0 | 2-1 | 1-1 | 2-1 | |
5 | Panama | 14 | 6 | 3 | 5 | 17 | 19 | -2 | 21 | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 0-0 | — | 2-1 | 3-2 | 1-1 | ||
6 | El Salvador | 14 | 2 | 4 | 8 | 8 | 18 | -10 | 10 | 0-2 | 0-2 | 0-0 | 1-2 | 1-0 | — | 1-1 | 0-0 | ||
7 | Jamaika | 14 | 2 | 5 | 7 | 12 | 22 | -10 | 11 | 0-0 | 1-2 | 1-1 | 0-1 | 0-3 | 1-1 | — | 2-1 | ||
8 | Honduras | 14 | 0 | 4 | 10 | 7 | 25 | -18 | 4 | 0-2 | 0-1 | 1-4 | 0-0 | 2-3 | 0-2 | 0-2 | — |
Sıralama kuralları: Sıralama kriterleri
CONMEBOL
On ekip, 2020 Mart ayında başlayan elemelerde tek bir grupta ikişer maç üzerinden karşı karşıya geldi. İlk dört sırayı alan ekipler doğrudan finallere katılırken, beşinci takım konfederasyonlararası play-off mücadelesi sonucu elendi.
Sıra | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | BRE | ARJ | URU | EKV | PER | KOL | ŞİL | PAR | BOL | VEN | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brezilya | 17 | 14 | 3 | 0 | 40 | 5 | +35 | 45 | Finallere | — | İptal | 4-1 | 2-0 | 2-0 | 1-0 | 4-0 | 4-0 | 5-0 | 1-0 | |
2 | Arjantin | 17 | 11 | 6 | 0 | 27 | 8 | +19 | 39 | 0-0 | — | 3-0 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 3-0 | 3-0 | ||
3 | Uruguay | 18 | 8 | 4 | 6 | 22 | 22 | 0 | 28 | 0-2 | 0-1 | — | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 0-0 | 4-2 | 4-1 | ||
4 | Ekvador | 18 | 7 | 5 | 6 | 27 | 19 | +8 | 26 | 1-1 | 1-1 | 4-2 | — | 1-2 | 6-1 | 0-0 | 2-0 | 3-0 | 1-0 | ||
5 | Peru | 18 | 7 | 3 | 8 | 19 | 22 | -3 | 24 | Play-off | 2-4 | 0-2 | 1-1 | 1-1 | — | 0-3 | 2-0 | 2-0 | 3-0 | 1-0 | |
6 | Kolombiya | 18 | 5 | 8 | 5 | 20 | 19 | +1 | 23 | 0-0 | 2-2 | 0-3 | 0-0 | 0-1 | — | 3-1 | 0-0 | 3-0 | 3-0 | ||
7 | Şili | 18 | 5 | 4 | 9 | 19 | 26 | -7 | 19 | 0-1 | 1-2 | 0-2 | 0-2 | 2-0 | 2-2 | — | 2-0 | 1-1 | 3-0 | ||
8 | Paraguay | 18 | 3 | 7 | 8 | 12 | 26 | -14 | 16 | 0-2 | 0-0 | 0-1 | 3-1 | 2-2 | 1-1 | 0-1 | — | 2-2 | 2-1 | ||
9 | Bolivya | 18 | 4 | 3 | 11 | 23 | 42 | -19 | 15 | 0-4 | 1-2 | 3-0 | 2-3 | 1-0 | 1-1 | 2-3 | 4-0 | — | 3-1 | ||
10 | Venezuela | 18 | 3 | 1 | 14 | 14 | 34 | -20 | 10 | 1-3 | 1-3 | 0-0 | 2-1 | 1-2 | 0-1 | 2-1 | 0-1 | 4-1 | — |
Sıralama kuralları: Sıralama kriterleri
OFC
Okyanusya'da 0,5 kontenjan için 6 takım mücadele vermiştir.
Grup aşaması
A Grubu | B Grubu | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kaynak: OFC |
Kaynak: OFC |
Final aşaması
Yarı finaller
1. Takım | Sonuç | 2. Takım |
---|---|---|
Solomon Adaları | 3-2 | Papua Yeni Gine |
Yeni Zelanda | 1-0 | Tahiti |
Kıta finali
1. Takım | Sonuç | 2. Takım |
---|---|---|
Solomon Adaları | 0-5 | Yeni Zelanda |
UEFA
UEFA üyesi toplam 55 ülke federasyonun hepsinin katıldığı elemeler sonucu 13 takım finallere katılma hakkı elde etmiştir.
Birinci tur
A Grubu | B Grubu | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kaynak: FIFA, UEFA (P) Play-off kazananı. |
Kaynak: FIFA, UEFA | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
C Grubu | D Grubu | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaynak: FIFA, UEFA |
Kaynak: FIFA, UEFA | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
E Grubu | F Grubu | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaynak: FIFA, UEFA (P) Play-off kazananı. |
Kaynak: FIFA, UEFA | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
G Grubu | H Grubu | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaynak: FIFA, UEFA |
Kaynak: FIFA, UEFA | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I Grubu | J Grubu | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaynak: FIFA, UEFA (P) Play-off kazananı. |
Kaynak: FIFA, UEFA |
İkinci tur (Play-off)
A Yolu
1. Takım | Sonuç | 2. Takım |
---|---|---|
Yarı finaller | ||
Galler | 2-1 | Avusturya |
İskoçya | 1-3 | Ukrayna |
Final | ||
Galler | 1-0 | Ukrayna |
B Yolu
1. Takım | Sonuç | 2. Takım |
---|---|---|
Yarı finaller | ||
İptal | Polonya | |
İsveç | 1-0 (uz.) | Çekya |
Final | ||
Polonya | 2-0 | İsveç |
C Yolu
1. Takım | Sonuç | 2. Takım |
---|---|---|
Yarı finaller | ||
Portekiz | 3-1 | Türkiye |
İtalya | 0-1 | Kuzey Makedonya |
Final | ||
Portekiz | 2-0 | Kuzey Makedonya |
Konfederasyonlararası play-off'lar
1. Takım | Sonuç | 2. Takım |
---|---|---|
Kosta Rika | 1-0 | Yeni Zelanda |
1. Takım | Sonuç | 2. Takım |
---|---|---|
Avustralya | 0-0 (uz.) (5-4 p) | Peru |